Policii docházejí peníze, proto snižuje platy

- Aktuality autor: red

Některým krajským policejním ředitelstvím docházejí v rozpočtu peníze, a tak se rozhodla snížit policistům platy - konkrétně zvláštní příplatek, který policisté dostávají za bezpečnostní rizika.

Příplatek je totiž jedinou složkou platu, jehož výši lze podle zákona ovlivnit. Policistům se to ale nelíbí a protestují. Například v Libereckém kraji se proti opatření odvolalo 216 policistů. Informuje o tom server Aktuálně.cz. 

"Zvláštní příplatek byl snížen u jednotlivých policistů dle jejich zařazení v rozmezí od 200 korun do 1100 korun," řekla Aktuálně.cz liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že nařízení platí od začátku dubna. V Královéhradeckém kraji platí od června a policisté budou mít na výplatních páskách až o 800 korun méně, uvádí server s tím, že spořit se chystají i další kraje. 

"Podle mých informací dojde ke stejným opatřením v Ústeckém kraji a velmi negativní situace je v Moravskoslezském kraji, kde mají také minusový rozpočet," řekl Aktuálně.cz šéf policejních odborů Milan Štěpánek. Ústecký kraj jeho slova potvrdil s tím, že zvláštní příplatek sníží od 1. července v rozmezí od 200 do 1100 korun. Zástupci Moravskoslezského kraje se k věci nevyjádřili. 

Server píše, že podle odborů jsou za snížením platů ekonomické problémy jednotlivých policejních ředitelství - peníze z rozpočtu jim nestačí na pokrytí platů. "Navíc se v některých krajích vydařila nákladná kampaň, která měla přilákat nové policisty. Teď je jich nad stanovený limit a nejsou na ně peníze," tvrdí Štěpánek. 

Krajská ředitelství oficiálně snižování platů vysvětlují dlouhodobými analýzami, jež prý ukázaly snížení kriminality. "K přehodnocení výše zvláštního příplatku došlo v souladu se zákonnými podmínkami (snížení trestné činnosti, dopravní nehodovosti, snížení rizikovosti)," řekla královéhradecká mluvčí Iva Marková. Podobně se vyjádřila její liberecká kolegyně Baláková: "Nyní jsou rozlišeny například útvary ve velkých městech, které jsou zatíženy více, od útvarů v menších obcích, kde je zatíženost nižší. Rovněž také došlo ke srovnání stejné výše zvláštního příplatku na jednom oddělení pro všechny policisty." 

Server připomíná, že policistům hrozilo už loni, že přijdou o část platu. Vláda navrhovala, aby se jim plošně snížil plat o čtyři procenta. V prosinci proti tomu v centru Prahy demonstrovaly zhruba 2000 policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců. Vláda nakonec schválila, že platy bezpečnostních složek zůstanou letos na stejné úrovni jako loni.

Tagy: policie platy snížení

Zdroje: ČTK