Policie zadžela podezřelé ze žhářského útoku na Romy v Býchorech

- Aktuality autor: red

Policie zadržela čtyři lidi, kteří jsou podezřelí, že v pondělí hodili v Býchorech na Kolínsku zapálenou pochodeň do domu obývaného Romy. Dnes to sdělila mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Proti zadrženým, kteří jsou ve věku 20 až 25 let, bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření z pokusu o těžké ublížení na zdraví ve spolupachatelství. Policisté prověřují i případný rasový motiv útoku.

Policie všechny čtyři zadržela už v pondělí odpoledne. "Dnes od rána kriminalisté provádějí další procesní úkony v této věci. Bude také podán podnět na vzetí zadržených do vazby," sdělila mluvčí.

Zda jsou podezřelí příznivci extremistických hnutí a další podrobnosti o případu Budská s ohledem na vyšetřování odmítla sdělit.

Pachatelům hrozí až dvanáct let ve vězení

V Býchorech na Kolínsku v noci na pondělí dopadla do domu, kde žijí Romové, zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit. Kriminalisté po zahájení vyšetřování zjistili, že v noci z neděle na pondělí pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla a jeden ze skupiny pak vhodil do bytu Romů zápalnou louč.

V případě obvinění a odsouzení za pokus těžké újmy na zdraví s rasovým motivem hrozí pachatelům až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Pachatele letos v březnu soud poslal na 20 až 22 let do vězení. Necelý rok po vítkovském případu vzbudil pozornost i podobný útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. V tomto případě ale nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory. Mladistvého pachatele poslal letos v březnu soud na čtyři roky do vězení, jeho matka dostala za návod k obecnému ohrožení 7,5 roku.

Tagy: policie žháři

Zdroje: ČTK