Za ubití bezdomovkyně v Prostějově si muž odpyká 14,5 roku, rozhodl NS

- Aktuality autor: red

Za ubití prostějovské bezdomovkyně si její známý Jaroslav Vymlátil odpyká 14,5 roku ve vězení. Trest za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti definitivně potvrdil Nejvyšší soud (NS), když odmítl mužovo dovolání.

Vymlátil, který také žil na ulici, bezdomovkyni předloni zbil a vážně zranil. Oběť zanedlouho zemřela. Nejvyšší soud rozhodl nedávno bez veřejného jednání, rozhodnutí zpřístupnil v elektronické databázi.

V dovolání útočník připustil, že oběti zlomil ruku. Vinu na její smrti ale popřel. Upozornil na to, že ubitá žena byla alkoholička a trpěla řadou zdravotních potíží. Navíc se pohybovala v komunitě, kde se s násilím setkávala poměrně často. Nelze proto s jistotou říci, že její smrt způsobil pouze Vymlátil, nebo zda měla i jiné příčiny.

Opakované brutální násilí

Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu. Základní příčinou úmrtí bylo podle soudu "opakované intenzivní a brutální fyzické násilí ze strany obviněného směřující proti mozkové části hlavy poškozené". Zdravotní problémy jako zvýšená krvácivost a počínající cirhóza jater by podle soudu samy o sobě smrt způsobit nemohly.

"Násilné jednání obviněného bylo takového charakteru, že nepochybně bylo způsobilé přivodit smrtelné zranění i u zcela zdravého člověka. Obviněný přitom věděl o nadměrném požívání alkoholických nápojů obviněnou a měl a mohl vědět též o tom, že takováto skutečnost se může negativně projevit na jejím zdravotním stavu," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Vladimírem Veselým.

Obžalovaný vraždu popřel

Vymlátil podle obžaloby napadal ženu v přesně nezjištěné době na přelomu srpna a září 2009 u prostějovského vlakového nádraží. Údajně ji kopal a tloukl pěstmi po celém těle, především ale do hlavy. Vážným zraněním podlehla po několika dnech. Obžalovaný připustil, že ženu, která měla problémy s alkoholem, zranil. Podíl na její smrti ale před soudem popíral.

Útočník údajně ženu pod hrozbou násilí nutil také žebrat. Získané peníze mu odevzdávala. Soudy jej proto potrestaly také za vydírání a výtržnictví. Vymlátil si trest odpyká v nejpřísnější věznici se zvýšenou ostrahou. Trest je souhrnný. Vrchní soud v Olomouci do něj započítal i trest za dřívější úvěrový podvod.

Tagy: soud Prostějov bezdomovec

Zdroje: ČTK