Policie dopadla tuneláře "bahamských akcií" z kauzy ICOM

- Aktuality autor: red

Po dvou letech ukrývání byli policií dopadeni Jaroslav Leopold a jeho syn Radek odsouzení v kauze takzvaných bahamských akcií za pokus o tunelování jihlavského podniku Zemědělské stavby. Policisté je v minulých dnech dopadli nedaleko Dolních Břežan u Prahy. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Jaroslav Leopold byl po odsouzení na 5,5 roku do vězení od února 2009 na útěku. Jeho zatčení listu potvrdil policejní zdroj, zároveň byl vyřazen z policejní databáze hledaných. Velikonoce už údajně strávil za mřížemi. Z databáze současně zmizel i jeho syn Radek, jenž byl jako klíčová postava případu odsouzen na 9,5 roku.

V případu figuroval i Radkův bratr Ivo Leopold. Ten podle informací MfD usiluje o zbavení svéprávnosti. Další postavou kauzy je i současný generální ředitel ICOM transport Zdeněk Kratochvíl, který kvůli duševní nemoci dostal milost od prezidenta.

Někteří obvinění podle soudu založili na Bahamských ostrovech několik společností. Jedna z nich pak prodala jejich akcie firmám v Česku, v nichž obvinění působili. U Jaroslava Leopolda to byly Zemědělské stavby. Při obchodních machinacích, které objemem dosáhly až 60 miliard korun, způsobili obvinění v letech 1994 až 1998 škodu přes miliardu korun.

Akcie měly zanedbatelnou, nebo dokonce nulovou hodnotu. Podle soudu sloužily jako platidlo k uhrazení pohledávek firem, k navyšování jejich základního jmění nebo k nákupu akcií dalších firem.

Tagy: policie Jihlava

Zdroje: ČTK