Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Poláci a Němci: Díky Kalousku, máme kšeft!

Poláci a Němci: Díky Kalousku, máme kšeft!
zdroj: Profimedia

Němečtí obchodníci v pohraničí žehnají vládě v Praze. Růst DPH u potravin žene do jejich obchodů stále více Čechů. Po vajíčkách se přímo práší, ale nejen po nich. Kdyby premiér Petr Nečas (ODS) nebo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kandidovali v německém parlamentu, pravděpodobně by za svou proněmeckou politiku obdrželi ústavní většinu.

Alespoň je o tom přesvědčen komentátor Jiří Štický. Jeho úvahu uveřejnila dnešní MF Dnes. Češi si prý schovávají účtenky z nákupů, aby je mohli Praze ukazovat jako pomyslný vztyčený prostředníček.

Mantra pravicových ekonomů velí nezvedat přímé daně, což poškozuje firmy, živnostníky i zaměstnance, a místo toho zdaňovat spotřebu všech občanů, což zajistí mnohem stabilnější příjmy do státního rozpočtu. Tolik teorie. Češi z pohraničí ji ovšem ignorují a stále více nakupují v Německu.

Jen víc Kalouska, radují se nejspíš Poláci i Němci

„Daňové účtenky si většina kupujících schovává, aby si je mohli doma prohlédnout. Teď v mnoha příhraničních domácnostech fungují jako papírový prostředníček mířící do Prahy, protože v Německu je většina potravin v nižší sazbě daně z přidané hodnoty sedm procent, tedy poloviční proti Česku,“ píše komentátor. A českému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) zbydou jen oči pro pláč.

Pro Čechy zvlášť výhodné se jeví nákupy v Žitavě, protože jde o region ležící na Česko – Německo – polském trojmezí.  V Polsku je totiž nižší spotřební daň u nafty a benzínu, takže nakupujícím se vyplatí kousek odbočit a dotankovat v Polsku, ještě než se vrátí do Česka. Jedenáct korun z litru nafty a třináct u naturalu nekončí v českém, ale v polském státním rozpočtu.