Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Pokud Zeman nejmenuje celou vládu, hrozí Jurečka Ústavním soudem

Pokud Zeman nejmenuje celou vládu, hrozí Jurečka Ústavním soudem
Páteční lánské setkání Miloše Zemana s kandidátem na ministra práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou | zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Pokud by prezident Miloš Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by Ústavu ČR, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu. V České televizi to dnes řekl předseda lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Věří ale, že taková situace nenastane a prezident si své výhrady k jednomu členovi vlády během schůzky s ním vydiskutuje. Podle spekulací se prezident kriticky dívá na uchazeče o post ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti).

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již Zemanovi poslal návrh na jmenování všech členů své vznikající vlády. Prezident se s nimi nyní postupně schází v Lánech, poslední schůzku má naplánovánu na pátek. Poté se opět bude chtít sejít s Fialou. Jmenování celého kabinetu by se podle Hradu mohlo uskutečnit v polovině prosince.

Zeman předem pohrozil vetováním jednoho z kandidátů, jméno neřekl. Podle médií je dotyčným Lipavský. Jurečka věří, že prezident si své výhrady během schůzek vydiskutuje a následně návrhu vyhoví. Pokud by se tak nestalo, bylo by to podle Jurečky porušením Ústavy. Řekl, že v takovém případě by musela následovat, i když to je koalici nepříjemné, kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

Dodal, že se o tomto postupu bavili jako předsedové koaličních stran. „Nemůžeme, pokud by taková absurdní situace nastala, ale já doufám, že nenastane, říct, že pan prezident se rozhodl nerespektovat Ústavu a zákony této republiky,“ poznamenal. Po odmítnutí jmenovat některého člena vlády by podle Jurečky další kroky následovaly obratem. 

Zdroje: