Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Po uplynutí tří týdnů od první dávky očkování už nebude nutný covid test

Po uplynutí tří týdnů od první dávky očkování už nebude nutný covid test
Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19 | zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Lidé po první dávce se zatím museli prokazovat testem. Jejich cena má podle ministra klesnout, antigenní bude za zhruba 250 korun a PCR za asi 600 korun.

„První dávka u dvoudávkových schémat neznamená, že by stačila trvale. Je tam určité omezení. Je to podobný systém jako v Rakousku a Maďarsku,“ řekl ministr.

Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je negativní antigenní nebo PCR test. O hrazení testů proti covidu bude vláda jednat v pondělí. Zvažuje dva PCR testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění měsíčně a v červnu ještě čtyři antigenní testy, v dalších měsících dva. Od 1. července mají platit asi 614 korun za testy i zdravotní pojišťovny.

„Nemůžeme vyčerpat zbytečně moc prostředků ze zdravotního pojištění na toto testování, které někdy bylo každé tři dny. To ani možná neprospívá nosu. Určitě je to potřeba nějakým způsobem rozumně regulovat,“ dodal ministr. Pravidelné testování ve firmách, ve školách a obecně preventivně pro veřejnost prosazovala Meziresortní skupina pro epidemické situace (MeSES) nebo vědci z iniciativy Sníh. Podle nich jsou preventivní testy levnější než léčba nakažených lidí.

V současné době má každý nárok na antigenní test jednou za tři dny. Lidé mladší 40 let se zatím ještě nemohou očkovat, a budou si tak muset testy případně hradit, pokud budou chtít třeba ke kadeřníkovi nebo na koncert.

„Vycházíme z toho, že dojde k průsečíku na jedné straně možnosti otevření všech skupin, které jsou registrovány pro aplikaci očkovacích látek, a na druhé straně rozumného nabídnutí testů zdarma,“ řekl ministr. PCR test platí negativní sedm dní, antigenní podle typu služby 48 nebo 72 hodin.

Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové bude ve službách i možnost udělat si samotest, buď od provozovatele nebo si přinést vlastní. Pro cestování do zahraničí bude podle ní seznam testů schválených Evropskou komisí, v současné době jich je 35. Lidé by si podle ní měli zkontrolovat, že podstoupili správný typ.

Poslední možností, jak potvrdit bezinfekčnost, je uplynutí určité doby po prodělání covidu-19, po níž je podle odborníků dostatečná hladina protilátek. Nově bude tato doba 180 dní, dosud to bylo 90. Nechat se očkovat je možné už 90 dní po prodělání nemoci.

Prokazovat bezinfekčnost musí lidé například pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích, využívání různých služeb nebo návštěvy v nemocnicích či na restauračních zahrádkách. Od pondělí budou také podmínkou pro ubytování. Certifikát bude možné si podle Arenbergera v brzké době stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky, do budoucna pak také na CzechPointu. Zatím lidé potvrzení mají až po druhé dávce očkování.

Na podobné lhůtě 22 dní po první dávce očkování se Česko dohodlo také s okolními zeměmi pro umožnění cestování bez nutnosti testu a karantén. Od minulé soboty je uznávají Rakousko, Německo, Polsko a Slovinsko, příští týden se má připojit Slovensko.

Zdroje: