Piráti pohořeli u soudu, Babiš a Zaorálek smí do televize

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Poslední příležitost přesvědčit nerozhodnuté voliče mají ve čtvrtek na televizních obrazovkách lídři deseti politických stran pozvaní do debaty České televize. Ta začíná ve 21:30, předcházet jí bude duel Andreje Babiše (ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na Nově. Právě o ní přitom musel rozhodovat soud - Piráti chtěli duelu zabránit, podle nich měly dostat prostor všechny strany.

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš se ve čtvrtek utkají v předvolebním duelu

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš se ve čtvrtek utkají v předvolebním duelu,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Možnost debatovat v České televizi dostali představitelé stran, které mají největší volební potenciál, tedy ANO, ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených. Aby se jí mohli zúčastnit Babiš Zaorálek, které si na 19:55 pozvala Nova, ji veřejnoprávní televize posunula na 21:30. Analytici letos často podtrhují důležitost závěrečných debat vzhledem k vysokému počtu dosud nerozhodnutých voličů.

Pražský městský soud přitom až v den, kdy se debaty konají, rozhodl, že Nova  předvolební duel lídrů ANO a ČSSD nakonec vysílat může, tím, že zamítl žalobu Pirátů. 

Piráti chtěli, aby soud Nově uložil odvysílání duelu zdržet do doby, než o věci rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Radě měl soud nakázat, aby s Novou zahájila řízení a vyzvala ji ke zjednání nápravy. Pokud by to soukromá stanice neučinila, má to RRTV projednat jako přestupek.

Soud dospěl k závěru, že žaloba je nedůvodná. Předsedkyně senátu Karla Cháberová vysvětlila, že Piráti podali k RRTV podnět k zahájení správního řízení, které však zatím nezačalo. Soud proto nemůže vydat předběžné opatření, které by dnešnímu vysílání pořadu zamezilo a zároveň soud nemůže radě přikázat, aby s Novou zahájila přestupkové řízení. "Lze přisvědčit tomu, že rada má pravomoc rozhodovat až poté, kdy je program odvysílán," zdůraznila Cháberová.

Nova se proti obviněním z porušování zákona už dříve ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžnou praxí západních televizních stanic.

RRTV tvrdí, že zahájit správní řízení s Novou není možné. Argumentuje tím, že rada monitoruje a analyzuje odvysílané pořady a nemá žádnou oporu v zákoně k tomu, aby "preventivně" spustila řízení kvůli pořadu, který by si například předem vybrala z televizního programu. Takový postup rada označila za "svého druhu nepřípustnou cenzuru".

Tagy: ČSSD Česko domácí Parlamentní volby Česká pirátská strana hnutí Ano česká politika média a internet justice a soudy

Zdroje: ČTK