Pentagon chce na Aljašce vybudovat radar za miliardu dolarů

- Aktuality autor: pal

Spojené státy chtějí na území Aljašky vybudovat nový radar středního dosahu, který má americkému sytému protiraketové obrany usnadnit lépe identifikovat nepřátelské rakety. Celý projekt by měl Spojené státy přijít asi na miliardu dolarů.

Pentagon je rozhodnutý vystavět na Aljašce nový radar, který usnadní rozpoznání nepřátelských raket

Pentagon je rozhodnutý vystavět na Aljašce nový radar, který usnadní rozpoznání nepřátelských raket,zdroj: ThinkStock

Nový radar by měl obranné operace zahájit v roce 2020, až bude dokončena požadovaná bezpečnostní studie a posudek jeho vlivu na životní prostředí, uvedl Pentagon.  Radar bude pravděpodobně umístěn na radarové stanici v centrální části Aljašky. Konečné rozhodnutí ale prý padne až po dokončení environmentální studie.

O zakázku na dodání nového radarového systému, který by měl vyjít na necelou miliardu dolarů, se ucházejí společnosti Raytheon, Northrop Grumman a Lockheed Martin. Americké úřady by měly vítěze soutěže oznámit do konce tohoto fiskálního roku, tedy do 30. září, napsala agentura Reuters.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring a další významní představitelé Pentagonu v březnu sdělili americkému Kongresu, že nový radar má zásadní význam pro posílení obrany proti rostoucím schopnostem KLDR a Íránu vypálit rakety na Spojené státy.

Tagy: zahraničí radar Aljaška protiraketová obrana Spojené státy americké

Zdroje: ČTK