Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Pehe: Haškova ČSSD s lidovci? To je jako s Marťany. Možná nepřiletí

Pehe: Haškova ČSSD s lidovci? To je jako s Marťany. Možná nepřiletí
zdroj: tisková zpráva

Exkluzivně pro ParlamentníListy.cz sepsal politolog Jiří Pehe úvahu, ve které se zamýšlí nad budoucností sociální demokracie, respektive nad rozdílností směřování v pojetí Michala Haška a Bohuslava Sobotky. Volba předsedy ČSSD se blíží.

Michal Hašek je nepochybně nadaný a inteligentní politik, podobně jako jeho hlavní soupeř o post předsedy ČSSD Bohuslav Sobotka. Z tohoto pohledu je téměř jedno, který z nich se stane předsedou strany. Oba reprezentují, už svým věkem, určitý rozchod s minulostí.

Hašek svoji vizi pro ČSSD představil ve svém tzv. desateru, nejnověji ji pak vysvětlil v rozhovoru pro Hospodářské noviny 21. ledna 2011. Ohrazuje se v něm proti obviněním, že by jeho program měl přetvořit ČSSD v oranžovou ODS. 

Více:
Hašek si to rozházel i u Paroubka. Nedostane jeho podporu
Foldyna (ČSSD): Proměny Jiřího Pehe
Pehe: Veřejnost čeká od ČSSD víc než jen Haškův pragmatismus

Zároveň ale v témže rozhovoru říká, že by ČSSD pod jeho vedením podpořila některá nepopulární opatření, například některé poplatky ve zdravotnictví, a nechce být stranou sociálních dávek. Sociální stát 20. století se prý přežil, zároveň ale Hašek prý není bořitelem sociálního státu, má koneckonců za spojence Zdeňka Škromacha, který by něco takového nepřipustil.

Celý článek na ParlamentniListy.cz