Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Pecina by o kandidatuře uvažoval. Teď je to na ČSSD

Pecina by o kandidatuře uvažoval. Teď je to na ČSSD
zdroj: tisková zpráva

Podle deníku Právo se o zařazení nynějšího ministra vnitra Martina Peciny na kandidátku ČSSD pro květnové parlamentní volby hovoří čím dál tím víc. I on sám je prý připraven kandidovat.

Na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD o Pecinově nominaci strana sice nehovořila, ale i tak se s ním prý počítá. Mohl by kandidovat v Praze na prvním či druhém místě.

„Pokud takovou nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD bezpochyby je, tak o tom budu vážně uvažovat," prohlásil v pátek v České televizi Pecina, který byl členem sociální demokracie ještě předtím, než se stal šéfem antimonopolního úřadu.

„Kandidátky se sestavovaly před devíti měsíci. Tehdy nikdo nečekal, že úřednická vláda bude tak populární. Byli bychom hlupáci, kdybychom nevyužili Pecinova potenciálu a třeba se nezbavili Olgy Zubové," řekl Právu v této souvislosti jeden ze členů ČSSD, který si nepřál být jmenován. „Kolik lidí zná nynějšího lídra Petra Hulinského nebo Karla Svobodu? Pecinu dnes znají skoro všichni," dodal.

Kvůli Pecinovi by musely proběhnout nové primárky v Praze

V kuloárech se v sobotu podle Práva mluvilo o dvou způsobech, jak dostat Pecinu na kandidátku - buď udělat primární volby opět v Praze, anebo by březnové zasedání ÚVV muselo provést změn více a hned v několika krajích.

Proti Pecinově kandidatuře ale mluví údajná dohoda mezi šéfem ODS Mirkem Topolánkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Dohodli se, že ministři z Fischerovy vlády se nebudou ucházet o hlasy voličů ve volbách. Topolánek případnou ministrovu kandidaturu označil za politickou destabilizaci.

Právo k tomu podotýká, že Pecina by tak svou případnou nominaci musel konzultovat s předsedou vlády Janem Fischerem. „Napřed půjdu za premiérem a zeptám se, jestli skutečně neexistují dohody, o kterých mluvil Topolánek. Kdyby existovaly, tak je to argument, abych takovou nabídku nepřijal," řekl Pecina.

Mluvčí vlády Roman Prorok pro ParlametniListy.cz nechtěl případné kroky premiéra Jana Fischera v případě Pecinovy kandidatury komentovat. "Premiér nebude reagovat na mediální spekulace, ale pouze na informace, které se stanou realitou," zdůraznil Prorok.

Pecina ministrem po volbách i bez kandidátky?

Právo pak dále uvádí, že se nabízí i plán B, a to že by Pecina nekandidoval, ale zůstal na svém ministerském postu i po volbách. Takový přístup by pak zachoval dosavadní stav na kandidátkách.

Podle informací Práva by právě tento postup byl zajímavý, neboť ministr v televizi přiznal, že pokud by ho Paroubek v případě vítězství ČSSD oslovil s nabídkou dále řídit vnitro, tak by na ni kývl.

Na dotaz Práva, co by říkal na Pecinu jako ministra, šéf strany Jiří Paroubek odpověděl, že takové úvahy jsou zatím předčasné.

Na překážku zřejmě nebude ani fakt, že by Pecina vadil ambicím stínovému ministru vnitra Františku Bublanovi. Ten podle deníku už řídit resort nechce - ministrem vnitra byl dva roky ve vládě ČSSD - a nyní by dal přednost šéfování sněmovnímu výboru pro bezpečnost. Tuto informaci údajně řekl Právu další člen z ČSSD.

www.parlamentnilisty..cz