Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Pavel Bém: Povím vám skutečnou pravdu o Opencard

Pavel Bém: Povím vám skutečnou pravdu o Opencard
Pavel Bém. | zdroj: Mediafax

Deset pražských radních bylo obviněno kvůli předražené Opencard. Překvapivě to ale jsou radní současní, kteří u zrodu projektu nestáli. K celé kauze se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Původním účelem projektu bylo podle Béma ulehčil lidem život. Spojoval MHD, parkování, vstup do knihovny nebo mělo být možné pomocí karty na některých místech platit. "Těžko lze takovému záměru něco vyčíst. Představuje zjednodušení a zkrácení interakcí, které probíhají mezi občanem a veřejnou správou a které, přiznejme si, nejsou v dnešní praxi vždy ideální. Projekt byl schválen v roce 2005, a to koalicí ODS a ČSSD," objasňuje Bém.

Exprimátor také říká, že společnost Haguess byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení, které po podepsání smluv v roce 2006 schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "V roce 2008 získala Rada hlavního města Prahy poznatky o tom, že některé ze smluv nemusí být pro město výhodné tak, jak by si přálo, a i s ohledem na rostoucí náklady projektu postupně Rada hlavního města Prahy zadala zpracování tří na sobě nezávislých auditů. Jejich závěry se od sebe věcně i právně poměrně významně lišily, přesto z nich vzešla desítka doporučení, která byla následně realizována," uvedl Bém.

Vorlíčková lže

 Došlo prý tak ke zlevnění projektu, změnily se licenční podmínky a byli zveřejněni akcionáři firmy Haguess. "Pokud se dnes paní radní Vorlíčková či kdokoliv jiný vymlouvá na omezující licenční podmínky z roku 2006, které neumožňují vypsat otevřené a veřejné výběrové řízení, pak lže. Firma Haguess dnes NENÍ jedinou firmou, která může na základě tzv. "velmi výhodných smluv" pouze sama spravovat a udržovat systém kartových center," tvrdí exprimátor.

Smlouva, kterou se zabývá policie, je podle Béma z pera současné rady. "Paní radní si stěžuje, že nezná vlastnickou strukturu firmy, která zajišťuje podporu kartového centra. Nezbývá mi než připomenout, že za mého působení Rada vlastnickou strukturu znala," doplnil Bém.

Bém nechápe, proč po čtyřech letech Praha nevyhlásila otevřené výběrové řízení. "Praha zaplatila 22 milionů korun (včetně DPH) na podporu kartového centra Opencard, t.j. 5,5 mil. Kč ročně. Nové servisní smlouvy z roku 2012 se zavazují k proplacení ceny 88 miliónu za pouhé 2 roky, t.j. 44 mil. ročně. Snad každý žák na prvním stupni základní školy si dokáže spočítat, jak strašně moc je současný smluvní vztah pro Pražany nevýhodný," vypočítává poslanec ODS.

Zdroje: