Paralyzovaná země: Italové nechtějí šetřit a bouří se!

- Aktuality autor: Michal Polák

V řadě italských měst se dnes tisíce Italů včetně mnoha vysokoškolských studentů vydaly do ulic na protest proti rozpočtovým škrtům a také proti nedostatku pracovních příležitostí. Italský Senát, horní parlamentní komora, má dnes hlasovat o důvěře nové vládě premiéra Maria Montiho, který ve svém projevu k zákonodárcům přednesl svou protikrizovou strategii.

Monti v projevu k senátorům ujistil, že jeho vláda od rozpočtových úspor neustoupí, zaměří se také na ekonomický růst a spravedlnost při zavádění nutných opatření, aby vyvedla Itálii z krize. "Absence růstu anulovala oběti," jichž už bylo dosaženo v rámci posledních úsporných plánů.

Vláda bude usilovat o vyvážený rozpočet v roce 2013 i o snížení obrovského státního dluhu, řekl dále Monti. Pokud nebude v zemi růst ekonomika, pak se nevrátí ani důvěra investorů. "Potřebujeme opatření, abychom zbavili ekonomiku zkostnatělosti, pomohli zrodu nových podniků, zlepšili efektivitu veřejných služeb a podpořili zaměstnanost žen a mladých lidí," zdůraznil.

Střety s demonstranty

Na několika místech po celé Itálii se střetli demonstranti s policisty. Cílem pochodujících v Miláně byla Bocconiho univerzita, která připravuje obchodnickou elitu a v jejímž čele je nynější prozatímní premiér, ekonom Monti. V Turíně, kde se demonstranti pokusili prorazit k pobočce Italské banky, vypukly potyčky, při nichž byli lehce zraněni policista a demonstrant.

Protestní demonstrace se konaly i například v Bari nebo v Palermu, kde se shromáždilo na 5000 osob. Manifestanti vyzbrojení vajíčky si vzali na mušku zejména univerzity, na nichž vyučují někteří ministři, dále bankovní pobočky i daňové úřady. V Miláně zasáhla sprška vajec soukromou katolickou univerzitu. Dav požadoval od státu "navrácení peněz" a od římskokatolické církve, aby to zaplatila.

Řím zůstal ochromen

Na dnešek svolaly stávky a pochody také dopravní odbory s cílem domoci se výhodnějších pracovních smluv. V Římě nejezdí metro a z velké části nefunguje autobusová doprava. Hrozí i zpoždění letů. 
V metropoli 2000 demonstrantů dorazilo k Senátu, který bude hlasovat o důvěře Montiho vládě. Poslanecká sněmovna stejnou proceduru podstoupí v pátek.

Montiho vláda by měla Itálii dovést k parlamentním volbám v roce 2013. Do té doby ale bude jejím hlavním úkolem vyvést zemi z dluhové krize, zejména prosazením reformního programu šokové terapie, který by jen v rámci úspor měl italskému státu ušetřit příští rok výdaje kolem 25 miliard eur (asi 640 miliard Kč).

Dalším cílem mají být změny vedoucí ke zvýšení produktivity práce a ke zvýšení konkurenceschopnosti italského zboží na světových trzích.

Tagy: protesty Itálie

Zdroje: ČTK