Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Papež se poprvé od operace objevil na veřejnosti, působil v dobré kondici

Papež se poprvé od operace objevil na veřejnosti, působil v dobré kondici
Papež František se poprvé od operace ukázal na veřejnosti. | zdroj: Profimedia

Papež František se po týdnu od operace poprvé ukázal na veřejnosti. Z balkonu římské kliniky Gemelli přednesl pravidelnou nedělní modlitbu, které naslouchaly stovky lidí. Čtyřiaosmdesátiletý papež, kterému odebrali část tlustého střeva, se zdál v dobré kondici. 

Celé papežovo vystoupení trvalo asi deset minut, během nichž četl z připravených poznámek, k nimž přidal i několik improvizovaných komentářů. Podle zpravodaje agentury Reuters se zdálo, že mu místy mírně dochází dech, zatímco agentura AP uvádí, že pontifex měl slabý hlas. František přišel o část plic už v mladém věku, kdy ještě působil ve své rodné Argentině.

Stovky přihlížejících křičely „Ať žije papež!“, přičemž Františkovu vystoupení přihlíželi z dalších balkonů kliniky někteří lékaři a pacienti. Po papežově boku se objevilo několik dětí, které se v nemocnici rovněž zotavují.

„Ze srdce vám děkuji,“ prohlásil papež, který svou hospitalizaci označil za příležitost porozumět tomu, „jak je důležitá dobrá zdravotní péče, která je dostupná pro všechny, jako je to v Itálii i dalších zemích“. „O tuto drahocennou věc nesmíme přijít,“ poznamenal papež a ocenil práci všech přítomných lékařů, sester a dalších zaměstnanců nemocnice.

František byl hospitalizován poprvé od roku 2013, kdy byl zvolen hlavou katolické církve. Poprvé od svého nástupu do Vatikánu také nepřednesl nedělní modlitbu z balkonu na Svatopetrském náměstí, vyjma období, kdy byl na zahraničních cestách.

Zdroje: