Dnes je úterý 23. července 2024., Svátek má Libor
Počasí dnes 16°C Oblačno

Papež František udělil mluvčí České biskupské konference Monice Klimentové řád

Papež František udělil mluvčí České biskupské konference Monice Klimentové řád
zdroj: Profimedia

Papež František jmenoval vedoucí Tiskového střediska České biskupské konference (ČBK) Moniku Klimentovou do hodnosti dámy Papežského rytířského řádu sv. Řehoře Velikého.

Ocenění za dlouholetou obětavou a kreativní službu církvi předal Klimentové v neděli při mši ve Strání na Uherskohradišťsku apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddes Okolo. Klimentová je pátou ženou z ČR, která toto papežské ocenění získala. ČTK to dnes sdělil generální sekretář ČBK Roman Czudek.

"Církev je bytostně spjata s komunikací, protože Bůh sám sebe komunikuje ve svém Synu, vtěleném Slovu, evangelium znamená radostnou zvěst a víra se předává zvěstováním a slyšením zvěstovaného. Komunikace je také služba pravdě. Ocenění Moniky Klimentové je poděkováním ženě, která je od roku 2008 činná při komunikaci církve dovnitř i navenek," uvedl Czudek.

Zlínská rodačka Klimentová je absolventkou fakulty sociálních institucionálních komunikací Papežské univerzity Svatého Kříže v Římě. V letech 2008 až 2010 pracovala jako tisková mluvčí Arcibiskupství olomouckého, byla zodpovědná za mediálním pokrytí návštěvy papeže Benedikta XVI. v ČR v roce 2009. O rok později nastoupila do Tiskového střediska ČBK, kde pracovala do roku 2012. Na ČBK se vrátila v roce 2018 a dodnes tam pracuje na pozici vedoucí tiskového střediska. Kromě své práce se věnuje i dalším aktivitám odborného i charitativního charakteru. Na podzim roku 2023 se stala členkou světového mediálního týmu prvního plenárního zasedání Biskupské synody o synodalitě.

Řád sv. Řehoře Velikého založil v roce 1831 papež Řehoř XVI. na památku papeže sv. Řehoře I. Velikého jako všeobecný záslužný řád. Je udělován lidem, kteří se zasloužili o dobro společnosti, církve a Svatého stolce. Od roku 1994 mohou řád obdržet také ženy. Rytíři řádu mají různá privilegia. Rytířům i dámám je například vyhrazeno čestné místo při papežských ceremoniích. Při vstupu do Vatikánu je Švýcarská garda povinna jim vzdávat čest. Odznakem řádu je osmihrotý, červeně smaltovaný šípový kříž. V modrém okrouhlém středu je zlaté poprsí svatého papeže, které je lemováno nápisem S. Gregorius Magnus. Na zadní straně je vyznačeno řádové heslo Pro Deo et Principe - Pro Boha a Vladaře.

Zdroje: