Osud koalice na vážkách, stále chybí dohoda o ministerských postech

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ani dva dny před vypršením termínu, do kterého chtěly Věci veřejné uzavřít jednání o doplnění koaliční smlouvy, není jasné, zda vládní strany najdou dohodu o pokračování v jednom kabinetu.

Vládní politici se podle všeho zatím nedohodli ani na tom, zda se do čtvrtka ještě sejdou. Kromě nejnovějších sporů o další rozpočtové škrty, zůstává nedořešená otázka zastoupení VV ve vládě. Nejmenší vládní strana se přitom v jednání o personálním obsazení kabinetu dostává do stále složitější pozice. 

Sejdou se nebo nesejdou?

Premiér Petr Nečas dopoledne řekl, že zatím se s VV nedomluvil na termínu schůzky k personálním otázkám. Jasné podle něj není ani to, zda se sejdou ve středu koaliční lídři ve formátu K9. Také místopředsedkyně VV Karolína Peake řekla, že další scénář koaličních jednání zatím není jasný. 

O situaci ve vládní koalici po krachu nedělní schůzky K9 jednala v pondělí výkonná rada ODS i širší vedení TOP 09. Občanští demokraté pokládají stávající koaliční smlouvu za platnou, novou uzavírat s VV nehodlají. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík zase uvedl, že je věcí premiéra, zda a jaké personální změny ve vládě vyjedná se zástupci VV. 

Ustoupí výměnou za posty?

Důvodem poslední roztržky mezi VV a jejich vládními partnery, která vyústila v zastavení jednání o dodatku ke koaliční smlouvě, byly spory kolem plánu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na další škrty v jednotlivých ministerstvech.

V posledních hodinách před vypršením ultimáta VV se ale vyjednávání zřejmě stočí zpět k personálnímu obsazení vlády. Podle některých informací by totiž VV nakonec mohly na již připravenou programovou dohodu přistoupit, pokud prosadí pro ně přijatelné zastoupení ve vládě. 

Od dubnové aféry kolem údajného uplácení ve straně se VV při vyjednávání o personálním obsazení kabinetu dostávají do stále složitější pozice. Ačkoliv formálně premiér uznává jejich nárok na čtyři křesla ve vládě, po odchodu předsedy VV Radka Johna a neformálního lídra strany Víta Bárty už v praxi nemají žádného ministra, který by jednoznačně stál za stranickým vedením. 

Šmerda se postavil proti VV

Nestranický ministr dopravy Radek Šmerda, který měl Bártu z pozice jeho náměstka pouze dočasně zastoupit v čele resortu, v médiích kritizoval údajně přehnané požadavky VV na navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Šmerda, kterého se v minulých dnech zastal premiér Nečas, nehodlá ani po rozhovoru s Johnem své křeslo opustit. VV tak o změně v této funkci budou muset dále Nečase přesvědčovat. 

Rozladěný Dobeš

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský podle neoficiálních informací postupuje už delší dobu nezávisle na záměrech neformálního šéfa VV Bárty. Bezvýhradná zřejmě není ani stranická loajalita třetího zástupce VV ve vládě - ministra školství Josefa Dobeše.

Dobeše rozladilo to, že jeho spolustraníci začali spekulovat o jeho výměně za místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou. Nelíbilo se mu také to, že v době stávky stranické vedení nejprve zakázalo ministrům VV jednat s odboráři, pak se s nimi ale začali někteří politici VV scházet. 

Křeslo pro Karolínu Peake

Dobeš na ministerstvu zahájil některé dlouhodobější projekty a poté, co ustál i kontroverzní státní maturity, údajně má zájem ve funkci pokračovat. V případě, že by se vedení VV rozhodlo dát svým partnerům nůž na krk a oznámilo odchod z vlády, nemusel by mu tak vyhovět ani jeden z ministrů nominovaných VV. 

Nečas v pondělí zopakoval, že VV nabízí místo předsedy legislativní rady vlády. VV dříve tuto nabídku zpochybňovaly s tím, že chtějí důstojné zastoupení ve vládě. Nečas ale tvrdí, že jde o vlivný post, který dá VV příležitost zasahovat do práce všech ministerstev. Pokud VV nežádaly jiné ministerstvo, má cestu do křesla šéfky legislativní rady vlády otevřenou místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Tagy: koalice vv smlouva dodatek

Zdroje: ČTK