OSN obvinilo Izrael z válečných zločinů v pásmu Gazy

- Aktuality autor: Michal Polák

Izrael se v bojích v palestinském Pásmu Gazy dopustil válečných zločinů, tvrdí komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Izrael s jejím vyjádřením zásadně nesouhlasí.

Izraelská armáda v pásmu Gazy

Izraelská armáda v pásmu Gazy,zdroj: Profimedia.cz

Konflikt si za dva týdny vyžádal přes 670 obětí, z nichž přes 640 byli Palestinci. 

Je velmi pravděpodobné, že Izrael v Pásmu Gazy porušil lidská práva do takové míry, že šlo o válečné zločiny, uvedla komisařka a vyzvala k vyšetření jednotlivých případů. Zdůraznila, že se v konfliktu nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky a že před útoky na civilní cíle nejsou respektována varovná opatření. 

Izraelský zástupce její slova označil za bezmyšlenkovitou reakci, protože povinnost na sebeobranu, kterou Izrael v Gaze uplatňuje, je součástí mezinárodního práva. Podle něj se válečných zločinů dopustilo palestinské hnutí Hamas, před jehož raketovými útoky se Izrael brání. 

Izrael si na jednostrannost OSN dlouhodobě stěžuje

Rada OSN pro lidská práva se sešla na popud Palestinců a arabských států přes odpor Izraele. Na konci svého jednání má přijmout text rozhodně odsuzující násilí a porušování lidských práv při ofenzivě v Pásmu Gazy. Žádá se v něm také, aby Švýcarsko rychle svolalo konferenci států hlásících se ke čtvrté ženevské konvenci o ochraně civilistů za válečného konfliktu. Cílem je vynutit si uplatnění tohoto stěžejního zákona o lidských právech na palestinských územích včetně východního Jeruzaléma. 

Se svoláním mimořádné schůze rady předem nesouhlasily evropské země ani USA, avšak při hlasování budou mít arabští účastníci podle agentury AFP zřejmě převahu. Izrael si dlouhodobě stěžuje na jednostranná posuzování situace ve svém regionu v tomto orgánu OSN.

Tagy: OSN Izrael Palestina válečné zločiny palestinsko-izraelský konflikt

Zdroje: ČTK