Do Eindhovenu odletěly první rakve s oběťmi havarovaného boeingu

- Aktuality autor: Michal Polák

Prvních zhruba 50 rakví s pozůstatky obětí letecké katastrofy dnes opustilo letiště v Charkově, odkud odletěly do nizozemského Eindhovenu. Rakve na plochu doprovodila čestná jednotka ukrajinské armády. Pietního rozloučení se zúčastnili západní diplomaté a zástupci ukrajinské vlády.

Letedlo přepravující rakve

Letedlo přepravující rakve,zdroj: Profimedia.cz

Nizozemská vláda na dnešek vyhlásila státní smutek v očekávání prvních pozůstatků obětí katastrofy malajsijského letounu, který minulý týden letěl z Nizozemska do Malajsie. Podle vládního mluvčího Lodewijka Hekkinga se na vojenském letišti v Eindhovenu odpoledne očekávají dva letouny s 50 až 60 rakvemi. V Eindhovenu budou na letadlo čekat král Willem-Alexander, královna Máxima a premiér Mark Rutte. Let z Charkova do Eindhovenu trvá čtyři a půl hodiny. 

V pěti chladírenských vozech bylo v úterý z východoukrajinského Torezu do Charkova dopraveno asi 200 pytlů s lidskými pozůstatky. Kolik je to mrtvých těl, není zatím úplně jasné. 

Při katastrofě minulý čtvrtek zahynulo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Počet nalezených těl se zastavil na 282. Některá ukrajinská média tvrdí, že u obce Hrabove, kam letadlo dopadlo, stále ještě pozůstatky lidských těl jsou. 

Některá těla možná zůstala na Ukrajině

Tuto obavu dnes vyjádřil i australský premiér Tony Abbott. "Je docela možné, že mnoho těl stále v horkém létě leží na místě katastrofy. Jsou vystavena manipulacím, vedru a zvěři. To je situace, do níž jsme se dostali," řekl Abbott novinářům. Dodal, že některá těla obětí se nejspíš nepodaří nalézt. 

Podle Antona Heraščenka, poradce ukrajinského ministra vnitra, z místa pádu letadla skupiny ozbrojenců vyvážejí hliníkové kusy boeingu a snaží se je zpeněžit ve sběrnách kovů. 

Ozbrojenci rozprodávají letadlo ve sběrnách surovin

"Poté, co rozkradli hotové peníze, cennosti, mobilní telefony a kreditní karty, pustili se do své oblíbené činnosti - sběru surovin," uvedl poradce. "Hliník z kostry letadla je totiž něco úplně jiného, než litinové kryty kanálů nebo hřbitovní kříže," dodal. Rozřezávání trupu letadla autogenem prý potvrdil i mluvčí mise evropských pozorovatelů Michael Bociurkiw. 

Ukrajinští vyšetřovatelé leteckého neštěstí oznámili, že do Británie dnes dorazily takzvané černé skříňky, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace posádky. Aparáty v úterý v Doněcku předal vůdce povstalců Alexandr Borodaj malajsijským expertům. Skříňky jsou údajně v dobrém stavu, zkoumat je budou experti v laboratořích vojenského letiště Farnborough u Londýna. 

Tagy: Nizozemsko Ukrajina převoz Charkov letecké neštěstí Eindhoven

Zdroje: ČTK