Osmina obyvatel Německa má přistěhovalecký původ

- Aktuality autor: pal

Rekordní počet lidí s přistěhovaleckým původem žije v Německu. Počet uprchlíků se tu loni pohyboval kolem 10,9 milionu. Jde o osminu všech obyvatel Německa. Většina z migrantů má vysokoškolské vzdělání. Vyplývá to z údajů německého statistického úřadu. 

Německo má s uprchlíky dlouhodobou zkušenost

Německo má s uprchlíky dlouhodobou zkušenost,zdroj: Profimedia.cz

Za poslední tři roky vzrostl počet přistěhovalců v Německu o milion. Ve stejném období počet rodilých Němců o 885 tisíc klesl.

Údaje statistického úřadu tak potvrzují dlouhodobé varování německých zaměstnavatelských svazů, že bez imigrace bude země v dohledné době čelit problému s nedostatkem pracovních sil a může ztratit konkurenceschopnost vůči ostatním velkým ekonomikám.

Nejvíce přistěhovalců v Německu pochází z Polska a Rumunska

Tři pětiny přistěhovalců v posledních třech letech přišly do Německa ze středoevropských a východoevropských zemí Evropské unie.

Nejpočetnější imigrační skupinu tvoří Poláci, kterých se v tomto období do Německa přistěhovalo 180 tisíc, na druhém místě jsou Rumuni se 110 tisíc přistěhovalci. S ohledem na hospodářskou krizi v jižní Evropě vzrost i počet imigrantů z Itálie, kterých do Německa přišlo 55 tisíc.

Přistěhovalce do Německa v současnosti stejně jako v předchozích desetiletích láká zejména možnost dobře ohodnocené práce. Významným důvodem pro přestěhování je ale i spojování rodin, tedy situace, kdy se za člověkem pracujícím v Německu přistěhují i ostatní členové jeho rodiny.

Většina uprchlíků má vysokoškolský diplom

Údaje statistického úřadu rovněž ukazují, že do Německa přicházejí hlavně vzdělaní lidé. Mezi lidmi přistěhovaleckého původu jich má 44 procent vysokoškolské vzdělání. V celé německé společnosti je podíl vysokoškolsky vzdělaných 24 procent.

Příliv vysokoškoláků začal až po sjednocení Německa v roce 1990, protože ještě v tom roce bylo mezi imigranty jen 18 procent lidí s vysokoškolským vzděláním.

Uprchlická krize se nevyhýbá ani Německu 

Přestože má Německo dlouhou zkušenost s imigrací, v zemi v současnosti sílí nálady proti přistěhovalcům. Vyvolala je vlna imigrantů ze zemí západního Balkánu a severní Afriky, která Německo v posledních dvou letech zasáhla.

Podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) požádalo od začátku letošního roku o azyl v Německu 258 tisíc lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202 tisíc, o 60 procent více než v předchozím roce.

Tagy: Německo zahraničí populace a společnost uprchlická krize

Zdroje: ČTK