Olomoucký taxikář dostal za vraždu osm let

- Aktuality autor: red

Senát olomouckého krajského soudu poslal v pátek taxikáře Pavla Plisku za vraždu na osm let do věznice s ostrahou. Šestatřicetiletý muž podle něj letos v lednu při potyčce v Olomouci pobodal spolumajitele konkurenční taxislužby.

Napadený muž následkům zraněním podlehl. Pliska před soudem úmysl zabíjet odmítal. Tvrdil, že jej muž napadl, a jednal proto v sebeobraně. 

Incident se stal 21. ledna krátce před půlnocí na stanovišti vozů taxi před hotelem v Pavelčákově ulici. Muž, který na Plisku v autě zaútočil, byl podle spisu opilý, v krvi měl téměř dvě promile alkoholu. Otevřel vůz a začal taxikáře bít.

Pliska jej poté bodl dýkou, kterou v autě vozil, a způsobil mu tím smrtelné zranění. Podle svědectví dalších řidičů taxi incident vyprovokoval usmrcený muž, který podle nich toho večera konkurenty vyhledával cíleně a do konfliktu se dostal se třemi z nich. 

Pliska si jako voják - tehdy na rodičovské dovolené - řízením taxi brigádně přivydělával. Před soudem se hájil tím, že dýku sice držel, chtěl se jí ale jen krýt před údery. Muž si podle něj mohl zranění způsobit i sám, když se do vozu snažil natlačit. 

Na těle mrtvého se našlo celkem osm bodných nebo řezných poranění, většinou jen povrchových. Jeho smrt ale způsobila rána do hrudníku, která zasáhla srdce. "Mohli bychom usuzovat, že je útočník nevedl cíleně," řekl znalec z oboru soudního lékařství, podle kterého ale musel Pliska muže jednou bodnout poměrně velkou silou. Podle spisu totiž obviněný poslední úder zasadil až ve chvíli, kdy útočník z vozu ustupoval a Pliska měl k ráně prostor. 

Tvrzení obviněného naopak podpořilo svědectví znalce z oboru kriminalistiky, který se specializuje na sebeobranu. Podle něj jednal pod tlakem a vzhledem ke stísněnému prostředí auta neměl ani možnost se silně rozpřáhnout.

"Jeho obrana byla podle všech závěrů laická a ovlivněná stresem z nastalé situace," řekl soudu s tím, že smrtící rána zřejmě byla způsobena součtem sil, když se obviněný nožem bránil a útočník se na něj naopak snažil natlačit. 

Pliska byl jako revizor olomouckého dopravního podniku v minulosti za fyzické útoky na cestující soudem třikrát podmínečně potrestán. Rozsudek za podobný trestný čin ale za sebou měla i jeho oběť. "Nikdo po mě nemůže chtít, abych se nechal mlátit a tyranizovat," řekl soudu obviněný, který trval na tom, že se pouze snažil bránit.

Zdroje: ČTK