Janota chce snížit odměny lidem ze státních firem

- Aktuality autor: red

Ministr financí Eduard Janota chystá zásadní změny v systému odměňování zástupců státu ve vedení společností, kde má stát podíl. Změna by se měla týkat především členů dozorčích rad a představenstev.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj lze předpokládat snížení odměn.

"Ministr tomu chce dát jasnější pravidla, než tomu bylo doposud," uvedl Jakob. Ministerstvo nyní pracuje na analýze, která má vnést světlo do často neprůhledných finančních toků ve vedení státních či polostátních společností. S návrhem změn chce jít Janota v nejbližší době na poradu ekonomických ministrů a za premiérem Janem Fischerem.

Podle Jakoba není nápad bezprostřední reakcí na současnou situaci kolem odchodu manažerů Českých aerolinií. "Pan ministr to plánoval už předtím," uvedl Jakob. Kauza ČSA však zřejmě pohnula věci kupředu.

Bývalé vedení Českých aerolinií v čele s prezidentem Radomírem Lašákem si má odnést mnohamilionové odstupné, ačkoliv společnost očekává koncem roku více než třímiliardovou ztrátu.

Jak uvedl Eduard Janota pro Lidové noviny, celkem by si měl management přijít zhruba na 120 milionů korun. Ministr to považuje za neadekvátní a hledá cesty, jak odchodné nevyplatit. Bonusy pro vedení ČSA schválila dozorčí rada firmy těsně před koncem vlády Jiřího Paroubka za jeho ministra financí Bohuslava Sobotky.

Podle místopředsedy ČSSD Sobotky se schválení bonusu odehrálo za jeho zády. Janota a Sobotka se sešli a po schůzce vydali prohlášení s tím, že považují za nutné, "aby proběhla inventura odměňování vedení společností s majetkovou účastí státu, a pokud budou zjištěny nadstandardní mechanismy odměňování, budou zástupci státu prosazovat jejich snížení". Předseda ČSSD Paroubek ovšem prohlásil, že tento návrh předložil již dříve a tehdy ho vláda odmítla. Nyní se k němu prý Janopta s velkou pompou vrací.

Stát má většinový podíl ve zhruba dvacítce firem, vedle ČSA je to například Letiště Praha nebo energetická skupina ČEZ.

Tagy: odměny

Zdroje: ČTK