Dnes je úterý 23. července 2024., Svátek má Libor
Počasí dnes 16°C Oblačno

Ohrozí havárie lodi Virgin Galactic soukromý kosmický průmysl v USA?

Ohrozí havárie lodi Virgin Galactic soukromý kosmický průmysl v USA?
Trosky soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo | zdroj: Isifa.com

Společnost Virgin Galactic, která patří miliardáři Richardu Bransonovi, slibuje důsledně prošetřit nehodu své vesmírné lodě SpaceShipTwo. Otázkou ovšem je, zda to stačí, aby se to neobešlo bez následků pro americký soukromý kosmický průmysl. Jde o druhou nehodu soukromého kosmického zařízení v USA za velmi krátkou dobu. Havárie si vyžádala život jednoho z pilotů vesmírného plavidla. 

Vyšetřování nehody může trvat i celý rok, dat je k dispozici velké množství a jejich analýza může zabrat hodně času. Zatím je jasné jen to, že se SpaceShipTwo v pátek roztrhla za letu. Pilot zemřel, kapitánovi se podařilo katapultovat. Vyšetřovatelé začali tím, že sbírají trosky stroje v Mohavské poušti, které se rozptýlily na ploše o délce přibližně osmi kilometrů.

"Když jsou trosky takto rozptýlené, znamená to vysokou pravděpodobnost rozpadu během letu," prohlásil Christopher Hart z úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě.

Havárie vyvolává vážné obavy o budoucnosti soukromého kosmického průmyslu v USA. Branson sice doufá, že to jeho firma ustojí, zároveň ale po nehodě slíbil vrátit peníze těm, kteří již zakoupili lístky na lety do vesmíru.

První komerční lety měla jeho firma uskutečnit příští rok. Lístky si už koupilo na 700 lidí, za možnost podívat se do vesmíru si Virgin říká 250 tisíc dolarů (5,6 milionu korun). 

Zdroje:
Vlastní