ODS doufá, že Šebesta ministrem nebude. Chce schůzku s Fischerem

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté doufají, že pověření ministra zemědělství Jakuba Šebesty řízením resortu životního prostředí je jen krátkodobé řešení a chtějí se sejít s premiérem Janem Fischerem.

ODS předpokládá, že premiér Jan Fischer k obsazení resortu svolá schůzku s předsedy stran. Nominace Šebesty vadí i zeleným. Šebesta je prý ""kozel zahradníkem", protože jako ministr zemědělství údajně několikrát šel proti ochraně přírody.  

Zelení zmínili kauzu devastace obory Radějov nedaleko Strážnice a vypisování tendrů státních Lesů ČR. "Jsem taky zvědav, jak bude pokračovat vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, který ministerstvo zemědělství nechce," řekl vysoký ministerský úředník. 

Vedle střetu zájmů zeleným vadí i fakt, že Šebestu nominovali do vlády sociální demokraté. Podle Liška z toho vyplývá, že dva měsíce před sněmovními volbami tak v Česku vznikla sociálnědemokratická vláda.

Šebestu pověřil řízením úřadu na Fischerův návrh prezident Václav Klaus. Měl by nahradit bývalého ministra životního prostředí Jana Dusíka, kterého do vlády nominovali zelení a který v pátek rezignoval kvůli sporu o modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov II.

"Pověření ministra Jakuba Šebesty řízením ministerstva životního prostředí vnímáme jen jako nezbytné krátkodobé řešení. Předpokládáme, že premiér Jan Fischer svolá v nejbližších dnech schůzku s předsedy politických stran, které se na vzniku současné úřednické vlády podílely," uvádí ODS v tiskové zprávě.

Dále upozorňuje, že ponechání Šebesty ve funkci na ministerstvu životního prostředí by bylo porušením dohody o úřednické vládě. "Jiří Paroubek by dostal další hlas ve vládě a vliv na chod dalšího resortu. Pozastavujeme se nad tím, že rozhodnutí o pověření Jakuba Šebesty se odehrálo za zády Strany zelených i za zády ODS. Nominace ministra životního prostředí přirozeně náležela zeleným a ODS to plně respektovala a respektuje," sděluje dále ODS v tiskové zprávě.

Šebestu do úřednické vlády nominovala ČSSD. Odchodem ministra za zelené se tak posílí vliv socialistů ve vládě oproti ministrům nominovaným bývalou vládní koalicí. Dusík rezignoval na funkci na ministerstvu životního prostředí v pátek kvůli sporu o modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov II.

Na základě posudku norské firmy DNV chtěl žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření. Fischer takový postup prý odmítal. Předseda zelených Ondřej Liška v pátek uvedl, že dále cítí odpovědnost za ministerstvo životního prostředí a nechtěl stahovat podporu vládě. Fischerův nedělní krok ho ale pobouřil. Dnes o vztahu zelených k vládě bude jednat vedení strany.

Tagy: ČSSD ODS fischer ministr schůzka zelení

Zdroje: ČTK