Odolávalo tisíce let, teď starobylé městečko zaplaví obří přehrada

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Jen pár týdnů zbývá tureckému historickému městečku Hasankeyfu, než zcela zmizí ze světa. Přežilo starověký Řím, Byzantskou říši i nájezdy tureckých kmenů, teď však jeho až 10 tisíc let staré památky a kamenné mosty zmizí pod hladinou gigantické přehrady s vodní elektrárnou Ilisu. 

Starobylé městečko bude muset ustoupit vodní přehradě

Starobylé městečko bude muset ustoupit vodní přehradě,zdroj: Alina Holušová

Turecká vláda zdůrazňuje, že tento projekt zajistí energii a zavlažování nezbytné pro rozvoj jihovýchodu, kde žijí převážně Kurdové. Tuto oblast Ankara dlouho zanedbávala. Historické památky mají přežít díky jejich přesunu, jenž připomíná ten, který podnikl bývalý egyptský prezident Gamál Násir v 60. letech minulého století v Horním Egyptě, když se stavěla na Nilu Asuánská přehrada.

Avšak pro mnoho lidí z Hasankeyfu je zaplavení městečka s 6000 obyvateli katastrofa.

"Budeme bojovat, dokud budeme moci, abychom zabránili zničení krásy a historie tohoto města," prohlašuje místní obchodník Mehmet Emin Aydin.

Není cesty zpět

Práce na přehradě jsou téměř hotovy a návrat zpět není možný, uvádí Arif Ayhan z místního Sdružení pro obchod a turistiku. "Mohli alespoň obyvatelům naslouchat, ale oni je ignorovali. Zdejší lidé se cítí být státem opomíjeni. Oběťmi jsme my," dodává.

Přehrada je téměř dokončena a 31. prosince začne být naplňována. Tak vznikne umělé jezero, které pohltí Hasankeyf.

Část památek se přestěhuje

V květnu bylo při rozsáhlé operaci přemístěno mauzoleum Zeynela Beye postavené v 15. století na počest předního představitele Akkojunluské říše, která se tehdy rozkládala ve východní Anatolii. Přeprava stavby do dva kilometry vzdáleného místa trvala pět hodin.

Desítka další památek bude následovat až do konce roku a úřady doufají, že se tento "archeologický park", ležící na břehu umělého jezera, stane velkou turistickou atrakcí.

ThinkstockPhotos-506120128

Starobylé městečko bude muset ustoupit vodní přehradě,zdroj:ThinkStock

Avšak přemístění hrobky Zeynela Beye jen zvýšilo znepokojení těch, kdo turecké vládě vyčítají, že se nestará o historické dědictví. Podle evropské federace pro kulturní dědictví Europa Nostra byla tato operace realizována bez dostatečné konzultace s místními komunitami a bez konzultace s experty. Za těchto okolností jsou ostatní památky podle federace ohroženy.

Podle Erdogana bude přínosem

První kámen přehrady Ilisu v provincii Mardin byl položen v roce 2006. Dnešní prezident Recep Tayyip Erdogan, který byl tehdy premiérem, tvrdil, že přehrada dokáže, že jihovýchod země už není zanedbáván, a zdůrazňoval, že bude pro místní obyvatele velkým přínosem.

Ilisu je součástí takzvaného projektu pro jihovýchodní Anatolii, který má pomoci regionu energií a zavlažováním za pomoci výstavby dvacítky přehrad na řekách Eufrat a Tigris.

V roce 2009 se však stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři, kteří usoudili, že Ankara neposkytla dost záruk, pokud jde o ochranu životního prostředí a kulturního dědictví. Ankara to označila za politické rozhodnutí a oznámila, že projekt odhadovaný na 1,2 miliardy eur (31 miliard Kč) uskuteční za pomoci tureckých bank.

Vláda se zavázala, že přestěhuje obyvatele z Hasankeyfu, a v horní části města postavila více než 700 obydlí. Pro místní obyvatele to však je jen malá útěcha.

"Od státu nic nechci, přeji si jen, aby se Hasankeyfu nedotýkal, aby Hasankeyf zůstal takový, jaký je, ve své kráse," říká místní obyvatel Ayvaz Tunç.

Tagy: zahraničí Turecko starověk dějiny a fakta památky a architektura

Zdroje: ČTK,AFP