Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Odkud přišli záhadní dlouholebí, nad jejichž lebkami kroutí vědci hlavou?

Odkud přišli záhadní dlouholebí, nad jejichž lebkami kroutí vědci hlavou?
Záhada dlouhých lebek ještě nebyla důvěryhodně vysvětlena | zdroj: Profimedia.cz

Výrazně protáhlé lebky v archeologických nálezech jsou stále záhadou. Vědci sice tvrdí, že jde o deformované lidské lebky kultur, které z různých rituálních důvodů utahovaly a upravovaly lebky malých dětí. Ale například lebky z perského Paracasu vykazují částečně odlišné DNA než, je to běžné.

V roce 1928 archeolog Julio Tello objevil v Peru naleziště asi 90 lebek a ředitel tamního muzea dnes tvrdí, že analýzy genetického kódu ukazují na několik mutací, které dosud nebyly zjištěny u žádného člověka nebo zvířete. Teorie o uvazování lebky nebo o hydrocefalu (hromadění mozkomíšního moku - vodnatelnosti mozku) tedy zřejmě - alespoň v tomto případě - trochu pokulhávají.

Lebky jsou navíc tak moc protáhlé (mají objem až 2,5krát větší než běžná lidská lebka), že ani z biologického hlediska není možné běžnou lidskou lebku zvětšit do takových rozměrů. 

Nálezy z Paracasu jsou na světě zatím největší, ale podobně deformované lebky se nachází i ve střední Asii, Rusku, v Mexiku nebo na Maltě a ostrově Gozo. Právě v blízkosti obou ostrovů se pod hladinou moře stále ještě nachází mnoho neprozkoumaného z dob megalitické kultury, která tu byla už před 2500 lety před n. l., za časů Féničanů.

Dlouholebé známe i jako typickou podobu egyptských králů na malbách v pyramidách. Král Achnaton, jeho žena Nefertiti i jejich potomci měli stejnou stavbu hlavy.

Stejný tvar lebky kopírují i sochy na Velikonočních ostrovech. A například i ve vykopávkách pod vatikánskou knihovnou byly objeveny lebky tohoto tvaru.

Jsou tu dodnes?

Přímo někoho dlouholebého již dnes nejspíše nepotkáte, ale vědci se zabývali stavbou fontanel a lebky jako takové a zjistili jisté odlišnosti, které se dodnes u některých lidí objevují. Nejde ani tak o velikost lebky, ale o systém postavení kostí v lebce.

Takoví lidé, ale s normální velikostí hlavy, se vyskytují na různých místech, ve Spojených státech, Portugalsku, ale také v Káhiře. Což může být zajímavé, ale vzhledem k tomu, jak dnes lidé migrují, nelze tyto informace brát jako důkaz toho, že dlouholebí stále existují. 

Existuje několik teorií, kde se dlouholebí lidé vzali.

Legendy o obrech a bozích

Že tu byly dávné civilizace ještě před dobou ledovou, je zcela zřejmé dle archeologických výzkumů. Historie lidstva tak je mnohem zajímavější a barvitější, než si myslíme. Je tak potřeba vzít v potaz, že mimo nás tu mohly žít i jiné druhy lidí, zkazky o obrech a bozích nemusí být založeny na pouhé fantazii.

Prvotně šlo o "bohy sestoupené z nebes", jejichž délka života byla desítky tisíc let, je to možné? Archeologové v oblasti Babylonu nalezli jakýsi seznam (Sumerský královský seznam), což je seznam božských vládců vládnoucích 20 – 30 tisíc let. Dodnes nepotvrzeno.

Legendy o vládnoucí elitě

Jiné teorie tvrdí, že jde o velmi starou rasu pocházející ze Země (byť třeba s "mimozemskou krví"), která v různých časových osách ovlivňuje světový řád a zásadní světové události, žijící na utajených místech dodnes. Spekuluje se o různých podzemních městech, kdy třeba legenda o Atlantidě by mohla být jednou z nich. Jak víme, opět, dodnes nepotvrzeno.

Nezbývá než čekat, nenajdou-li se přímější důkazy vysvětlující původ dlouholebých. Nebo dokud se dlouholebí na Zemi znovu nevrátí. Jisté je jen jedno. Vysvětlení o násilném vyvazování hlav nebo vodnatelnosti – je prostě zoufale málo.

Zdroje:
vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,160 26,240
USD 21,550 21,670
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma