Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Odborník: Nečasi, už nemluv. Lidi znají svou bídu a program je nezajímá

Odborník: Nečasi, už nemluv. Lidi znají svou bídu a program je nezajímá
zdroj: Mediafax

Premiér Petr Nečas zdůraznil na ideové konferenci ODS, že solidarita s potřebnými a sociální soudržnost jsou tradiční konzervativní a pravicové hodnoty a levice si chce tuto oblast před veřejností jen uzmout pro sebe. Politolog Lukáš Jelínek poukazuje na to, že v podání pravice jde spíše o soucit, charitu či případné upouštění drobků ze stolu těm nejpotřebnějším.

Ideovou konferenci ODS s tématem „Adresné dávky a podpora rodiny“ využil premiér Petr Nečas k tomu, aby prohlásil, že v hlubokém omylu setrvává ten, kdo si myslí, že pravicová strana nemá se sociálními aspekty politiky nic společného. „Sociální cítění a sociální soudržnost není výsadou pouze levice, která by si ráda tuto oblast před veřejností přivlastnila,“ uvedl Nečas ve svém projevu, v němž se ohradil, že by ODS byla stranou „asociálů“, jak se ji snaží nálepkovat levice.

„I na pravici existují proudy, které dbají o sociální aspekty politiky. Ovšem od levicové politiky se liší tím, že pravice, ať už to zakrývá jakýmikoli slovy, tak myslí spíš na kategorie jako soucit, charita, upouštění nějakých drobků ze stolu těm skutečně nejpotřebnějším tak, aby se tady neobjevovala nejslabší, nejchudší a nejzanedbávanější skupina lidí v množství větším než malém,“
říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Díkybohu za sociálnější politiku Nečasovy vlády

V praktické politice se to podle Jelínka projevuje v tom, že pravice hovoří o nutné adresnosti  sociální politiky a jak pomáhat těm, co sociální sítí propadli. Zatímco levicová politika se snaží zkvalitňovat už tu samotnou záchrannou síť, aby jí nepropadl nikdo. „Pokud ale premiérův výrok znamená, že politika jeho vlády začne být výrazně humánnější, nebo výrazně sociálnější, byť to můžeme spojovat s tím, jak se blíží nejrůznější typy voleb, tak díkybohu za to,“ dodává Jelínek.