Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Obvinění politici: Julínek se třese, po něm dostanou strach další

Obvinění politici: Julínek se třese, po něm dostanou strach další
Tomáš Julínek | zdroj: wikipedia

Za politické rozhodnutí, že letecká záchranná služba bude přesunuta z Policie a Armády České republiky na soukromého přepravce, je stíhán bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Policisté tvrdí, že by bylo pro stát výhodnější, kdyby záchranné vrtulníky provozovala policie a armáda, protože soukromé firmy jsou mnohem dražší a došlo tedy k poškození státu.

Viděno touto optikou by brzy mohla být stíhána většina polistopadových politiků včetně současného prezidenta (pokud by byl trestně odpovědný), protože prodal, dokonce zahraničním investorům – české banky. Třeba by policie dokázala, že by pro stát bylo výhodnější, kdyby miliardy korun zisku z předražených poplatků šly českému státu a nebyly převáděny do mateřských bank.

Ani za špatné politické rozhodnutí není možné stíhání

Ale podle právníků by to nemělo být tak jednoduché. Právník Kolja Kubíček třeba upozorňuje, že pokud policie neprokáže exministru Julínkovi, že o letecké záchranné službě rozhodl proto, aby získal nějakou výhodu on nebo jiná blízká osoba, nebo že nerespektoval nějaké odborné stanovisko nebo nepřípustně ovlivnil veřejné řízení, nejde o trestný čin, ale o politické rozhodnutí, které politik může udělat „Jde buď o dobré nebo špatné politické rozhodnutí, ale to nemůže být předmětem trestního stíhání,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz advokát.

Policie obvinila exministra ze zneužívání pravomocí veřejného činitele

Exministr zdravotnictví byl obviněn protikorupční policií ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Protiprávního jednání se měl dopustit tím, že údajně v rozporu se svými povinnostmi převedl činnosti spojené s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby z ministerstev obrany a vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů, čím mělo dojít podle policie ke škodě velkého rozsahu – téměř osmi set milionů korun. Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2008. Zvítězily v něm soukromé společnosti Alfa Helicopter a DSA, které se do výběrového řízení přihlásily společně.

Armáda není schopna vyčíslit náklady na letovou hodinu

Kritici rozhodnutí tvrdí, že letecká záchranná služba provozovaná soukromými společnosti je příliš drahá a stát by ji dokázal zajišťovat levněji. Ale firmy namítají, že do nákladů státních provozovatelů letecké služby nejsou zahrnuty náklady potřebné na nákup strojů, jejich servis či výcvik posádky. Jedna z nich – DSA - dokonce zvažuje kvůli pomluvě trestní oznámení. Výhrady soukromých provozovatelů záchranných vrtulníků potvrdila i armáda. „Není v tom amortizace vrtulníku, není v tom nákup náhradních dílů, nejsou v tom platy posádky," uvedl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. A současně připustil, že kompletní náklady na jednu letovou hodinu armádního vrtulníku neumí přesně vyčíslit. Policie ovšem tvrdí, že jedna letová hodina stojí u soukromých společností 135 tisíc korun, zatímco u policie jen 35 tisíc korun a u armády 50 tisíc korun.

Zdroje: