Oběti studené války: Živoří ve vyhnanství a sní o návratu domů

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Když se ocitnete uprostřed hry mocných, čeká vás smutný osud. Během studené války to potkalo mimo jiné obyvatele Čagoských ostrovů ležících v Indickém oceánu. Někdejší potomci otroků museli opustit své domovy, protože obývali místo, které se stalo strategickým. Domů se nevrátili dodnes. 

Vysídlení obyvatelé Čagoských ostrovů živoří na Mauriciu

Vysídlení obyvatelé Čagoských ostrovů živoří na Mauriciu,zdroj: Profimedia.cz

Bývalí obyvatelé Čagoských ostrovů v Indickém oceánu, kteří byli oběťmi studené války, nepřestávají usilovat o to, aby se mohli vrátit do vlasti. Před více než 40 lety z ní byli vypuzeni, aby udělali místo americké vojenské základně Diego García. "Je to náš životní cíl, náš boj: chceme se vrátit na Čagoské ostrovy," říká osmdesátiletý Rosemond Saminden, který se narodil na atolu Peros Banhos.

Zmíněný atol patří k Čagoským ostrovům a Rosemond sní o tom, že se vrátí na svůj rodný ostrov dřív, než zemře. Stejně jako dalších 1500 obyvatel byl i on vypuzen z Čagoských ostrovů v roce 1973. Od té doby žije na Mauriciu, více než 1200 kilometrů jihozápadně od 55 čagoských ostrovů, z nichž tři byly kdysi obydleny: Diego García, Salomon a Peros Banhos.

"Naši rodiče jsou pohřbeni na hřbitovech na Peros Banhos, Diego García a Salomon. Jak můžeme souhlasit s tím, že nesmíme k hrobům klást květiny a uctít své předky?" cituje agentura AFP předsedu skupiny vysídlenců z Čagoských ostrovů na Mauriciu Oliviera Bancoulta.

Obyvatelé Čagoských ostrovů, rovněž nazývaní "ostrované", tvoří malou populaci potomků někdejších otroků. Jejich jedinou chybou bylo to, že obývali souostroví, které se za studené války stalo pro Velkou Británii a Spojené státy strategickým. V roce 1965 získala Británie souostroví od poloautonomních institucí Mauricia, tři roky před tím, než Mauricius získal nezávislost.

"Mauricijské úřady byly v roce 1965 vystaveny nátlaku a ustoupily. Podle jejich tehdejšího názoru měly možnost volby mezi tím, zda Mauricius získá nezávislost, nebo ne. Britové je skutečně vydírali," říká bývalý mauricijský premiér a současný vůdce opozice Paul Bérenger.

V roce 1966 podepsaly Washington a Londýn dohodu opravňující Spojené státy používat Diego García k vojenským účelům na dobu 50 let, do prosince 2016, s možností dohodu prodloužit až do roku 2036. V letech 1968 až 1973 následovala politika násilného vysídlování ostrovanů označených v tehdejší britské diplomatické zprávě jako "několik Tarzanů a Pátků".

V první době bylo obyvatelům Čagoských ostrovů, kteří odjeli na Mauricius na dovolenou nebo za lékařskou péčí, zakázáno vrátit se domů. Zbytek populace byl nemilosrdně vysídlen v letech 1971 až 1973 a poslán na Mauricius nebo Seychelské ostrovy. Strategický charakter základny Diego García se stále více projevoval v 70. letech, kdy se Rudí Khmerové zmocnili vlády nad Kambodžou a sovětské námořnictvo rozšířilo svůj vliv v Indickém oceánu.

Později hrála základna Diego García významnou roli při americkém bombardování v Afghánistánu v letech 2001 až 2006 a při válce v Iráku v letech 2003 až 2006.

Lidé vysídlení z Čagoských ostrovů pokračují v boji za pomoci mauricijské vlády, která si nárokuje svrchovanost nad souostrovím ve jménu územní celistvosti Mauricia. Mauricijský premiér Anerood Jugnauth letos v září bojoval za věc bývalých obyvatel Čagoských ostrovů na půdě Valného shromáždění OSN. Mauricijské úřady se s Brity dohodly, že zahájí nové rozhovory, které by měly skončit v polovině příštího roku. Mauricius si ponechal možnost předložit případ Mezinárodnímu soudnímu dvoru.

Dnes je bývalých obyvatel Čagoských ostrovů a jejich potomků téměř 10 tisíc. Žijí na Mauriciu, na Seychelách a v Británii a část z nich získala britský pas. Mnozí z nich sní o tom, že se na ostrovy vrátí nebo tam alespoň budou moci občas jezdit. Patří k nim i Rosemondova dcera Claudie, které byly čtyři roky, když rodina opustila Peros Banhos. Sama si na nic nepamatuje, ale otec jí o vlasti vypráví.

"Vnoučata se někdy zasmějí. Je to pěkné mít tolik vzpomínek, ale zároveň je to smutné," říká.

Tagy: zahraničí Indický oceán studená válka zajímavosti a kuriozity dějiny a fakta

Zdroje: ČTK,AFP