Obchod nesmí být nadřazen demokracii a svobodě, hájil Kiska protiruské sankce

- Aktuality autor: Petr Kubec

Protiruské sankce jsou zcela na místě, protože obchod nesmí být nadřazen demokracii a svobodě, uvedl slovenský prezident Andrej Kiska. Dostal se tak do přímého rozporu s premiérem Robertem Ficem, který ve čtvrtek uvedl, že protiruské sankce jsou nesmyslné a pouze prohloubí konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.

Slovenský prezident Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska,zdroj: Profimedia.cz

"Sankce pro nás mohou znamenat i jistou ekonomickou ztrátu, ale musíme být připraveni tuto ztrátu přijmout. Obchodní zájmy nesmí být nadřazeny základním hodnotám svobody a demokracie," napsal na svém profilu na sociální síti Kiska, který je v současnosti na dovolené.

Hlava slovenského státu zdůraznila, že demokratická část světa musí přijmout účinná opatření, když některá země hrubě poruší mezinárodní právo nebo lidská práva. Připomněl i historickou zkušenost bývalého Československa. "V roce 1938 se rozhodly velmoci darovat Československo nacistickému Německu a dodaly mu energii k další expanzi. V roce 1968 se nás nikdo nezastal proti komunistickému Sovětského svazu," uvedl Kiska k mnichovskému diktátu a k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Slovensko by se proto podle něj mezi prvními mělo obracet na demokratické země, vyzývat ke společnému postupu a podílet se na ochraně slabších a utlačovaných. "Pokud nestačí slova, je třeba dát takovýmto výzvám větší váhu, v případě nutnosti například formou ekonomických sankcí vůči státům, které chtějí expandovat, diktovat nebo zastrašovat," uvedl Kiska.

Fico o uplynulém víkendu označil vzájemné postihy mezi EU a Ruskem za nesmyslné. Slovenský premiér není jediným středoevropským politikem, který restrikce kritizoval. Český prezident Zeman označil používání sankcí za nesmyslné a neúčinné a vyzval EU k odškodnění českých exportérů. Protiruské sankce v pátek kritizoval také maďarský premiér Viktor Orbán, podle kterého jsou v rozporu se zájmy Maďarska.

Západ začal uplatňovat sankce proti Rusku od březnové anexe Krymu a kvůli ruské podpoře východoukrajinských povstalců je stupňuje. Naposledy USA a unie přistoupily i k ekonomickým sankcím postihujícím některá odvětví ruského hospodářství. Moskva jako odvetné opatření zakázala dovoz potravin a zemědělských produktů do Ruska ze západu.

Tagy: Rusko Vláda Slovensko plyn konflikt Ukrajina politika prezident protiruské sankce

Zdroje: ČTK