Obama zkouší dojednat mír na Blízkém východě, sešel se s Netanjahuem

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama ve středu zahájil pokus své administrativy o dojednání míru na Blízkém východě. Příliš velké šance se mu ale nedávají.

V Bílém domě se před čtvrtečním vlastním začátkem přímých izraelsko-palestinských rozhovorů sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Na toto setkání ještě  naváže Obamova schůzka s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Očekávání, že šéf Bílého domu bude ve snaze o mír v regionu úspěšnější než jeho předchůdci v úřadu, jsou ale malá. 

Cílem jednání, která by měla trvat zhruba rok, je zformulování podmínek pro vznik samostatného palestinského státu. Ani v náznacích se ale před čtvrtečními rozhovory na americkém ministerstvu zahraničí ve Washingtonu zatím nerýsuje řešení nejpalčivějšího problému izraelsko-palestinských vztahů - výstavby židovských osad na palestinském území. 

Moratorium, které izraelská vláda na výstavbu uvalila, vyprší koncem září. Zatímco Palestinci požadují jeho trvalé prodloužení, Izrael podle různých vyjádření izraelských politiků chce ve výstavbě v přinejmenším omezené podobě pokračovat. Pro Palestince nicméně zřejmě bude jakýkoli jiný výsledek než zastavení židovské výstavby nepřijatelný. 

Palestinská strana požaduje rovněž konec židovské výstavby ve východním Jeruzalémě, na který si činí nárok jako na hlavní město svého budoucího státu. Izrael zatím prostřednictvím svého ministra obrany Ehuda Baraka dal pouze najevo, že uvažuje o postoupení východní části města Palestincům. Netanjahu ale rozdělení Jeruzaléma, který Izrael vyhlásil za své "věčné a nedělitelné" hlavní město, odmítá. Ani v tomto sporném bodě tak není jasné, zda je Izrael připravený k ústupkům. 

Izrael po Palestincích požaduje především bezpečnostní záruky. Budoucí palestinský stát by například nesměl být ozbrojený. Tel Aviv také požaduje svou vojenskou přítomnost v údolí řeky Jordán, aby zabránil případnému pašování zbraní či bojovníků do Palestiny z Jordánska. Izraeli také jde o to, aby jej Palestinci nezpochybňovali jako židovský národní stát. 

Rokování může poznamenat úterní incident na západním břehu Jordánu, kde členové ozbrojeného křídla radikálního palestinského hnutí Hamas zastřelili čtyři Izraelce. Hamas, který ovládá pásmo Gazy a je Spojenými státy i Izraelem označován za teroristickou organizaci, nesouhlasí s mírovými rozhovory. Podle komentátorů je ale bez účasti všech Palestinců mír na Blízkém východě nemožný. 

Šéf Bílého domu "nesmyslné povraždění" čtyř izraelských osadníků odsoudil. Na krátké neplánované tiskové konferenci s Netanjahuem dodal, že Spojené státy budou pevně podporovat bezpečnost Izraele a že tento čin nesmí podkopat mírový proces. Útok již v úterý odsoudil Abbás. 

Obama, jenž navazuje na úsilí svých předchůdců George Bushe staršího, za nějž mírové rozhovory v říjnu 1991 v Madridu začaly, Billa Clintona a George Bushe mladšího, se dnes kromě Netanjahua a Abbáse sejde na dvoustranných schůzkách ještě s egyptským prezidentem Husním Mubarakem a jordánským králem Abdalláhem. Večer spolu pak všech pět státníků povečeří.

Zdroje: ČTK