Řeky na Moravě zahrozily, odpoledne už ale hladiny klesaly

- Aktuality autor: red

Povodňová situace v Moravskoslezském kraji a na Valašsku se po ranním růstu hladin odpoledne uklidnila a voda začala postupně opadávat. Stav ohrožení, který ráno platil na čtyřech místech, vodohospodáři už mohli odvolat.

Odpoledne se také podařilo zprůjezdnit trať mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou, kterou v úterý přerušil sesuv půdy. Podle Českého hydrometeorologického ústavu má ještě na severu Moravy až do večera pršet a bude zde platit povodňová pohotovost. Na riziko povodní se musí připravit i ve Zlínském kraji a na jižní Moravě. 

Voda v Moravskoslezském kraji se dopoledne na několika místech vylila, ale jen do polí a zahrad. Lidská obydlí ohrožena nebyla. Odpoledne začaly srážky ustávat. "Třetí stupeň už neplatí nikde. Druhý pak na čtyřech místech. Jednak na Olši v Českém Těšíně, Dětmarovicích a Věřňovicích a Petrůvce nedaleko Petrovic u Karviné," řekl odpoledne Jiří Pagáč z Povodí Odry s tím, že na 16 místech Moravskoslezského a Olomouckého kraje ještě platí první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti. 

Hladiny vodních toků na Valašsku po intenzivních deštích odpoledne kulminovaly, vodohospodáři očekávají už jen vzestup řeky Moravy. Vydatný déšť a silný vítr sužovaly region od úterka, hasiči vyjížděli k více než čtyřiceti událostem. Žádný vodní tok nedosáhl stavu ohrožení, stupně povodňové aktivity ale nadále na některých řekách platí. 

Už ráno se uklidnila situace na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku, kde byl v noci třetí stupeň. Podle webu Povodí Labe hladina Stěnavy v úterý ve 22:00 dosahovala výšky 251 centimetrů, dnes v 05:00 již klesla na 160 centimetrů, tedy na první stupeň. 

Zhruba po 18 hodinách byl odpoledne obnoven provoz na železnici z Olomouce na Krnov v úseku mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou. Dopravu tam v úterý večer zastavil sesuv půdy z podmáčeného svahu. Vlaky v úseku zatím jezdí sníženou rychlostí, řekl odpoledne mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. České dráhy po dobu omezení zajistily náhradní autobusovou dopravu. Výluka se dotkla zhruba 22 spojů. 

Podle ČHMÚ hrozí povodně v Moravskoslezském kraji, zejména na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, až do čtvrtečního dopoledne. V regionu má do 20:00 vydatně pršet. Hladiny řek se mohou zvednou i na Bruntálsku, Novojičínsku, Ostravsku a Opavsku, na riziko povodní se musí do čtvrtečních 11:00 připravit také ve Zlínském kraji a na Břeclavsku a Hodonínsku na jižní Moravě. O něco menší nebezpečí hrozí v Olomouckém kraji. 

Meteorologové uvedli, že v Beskydech lokálně napršelo za posledních 24 hodin až 150 milimetrů a v Jeseníkách přes 110 milimetrů srážek. Ve čtvrtek má při přeháňkách úhrnně spadnout v Jeseníkách a Beskydech pět až 15 milimetrů a od pátku do neděle většinou do pěti milimetrů srážek. 

Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu by se vodáci měli rozhodně vyhnout splouvání Moravy, Bečvy, Odry i Opavy. Toky jsou rozvodněné a nebezpečné.

Zdroje: ČTK