Obama vyzval Kongres: Nestrkejte před syrským chemickým útokem hlavu do písku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký prezident Barack Obama dnes vyzval členy Kongresu, aby nestrkali hlavu do písku před faktem, že syrský režim použil chemické zbraně proti svému obyvatelstvu. Zákonodárce vyzval, aby podpořili jeho záměr podniknout proti Sýrii ozbrojený zásah. 

Barack Obama na schůzi se svými bezpečnostními poradci v Bílém domě

Barack Obama na schůzi se svými bezpečnostními poradci v Bílém domě,zdroj: Getty Images

"Nemůžeme zůstat slepí vůči záběrům ze Sýrie, které jsme viděli. Proto žádám členy Kongresu z obou stran, aby se sjednotili a jednali, abychom se zasadili o takový svět, v jakém chceme žít, svět, který chceme zanechat pro naše děti a budoucí generace," řekl Obama v pravidelném rozhlasovém vystoupení. 

Podle Obamy je na užití chemických zbraní třeba reagovat, jinak dospějí teroristické skupiny a totalitní režimy k závěru, že mají volné ruce. Americký prezident v pátek v závěru summitu zemí skupiny G20 v Petrohradu řekl, že mu jde o omezenou vojenskou akci - časově i rozsahem. Současně musí prý být smysluplná a měla by oslabit možnosti kapacitu režimu syrského prezidenta Bašára Asada chemické zbraně používat. 

O schválení vojenské intervence v Sýrii bude od pondělí jednat plénum obou komor amerického Kongresu. Obama v pátek připustil, že vždy věděl, že přesvědčit Kongres bude obtížné i proto, že poslanci i veřejnost je po válce v Iráku skeptická. Zatímco se v Senátu rýsuje, že Obamu většina zákonodárců podpoří, ve Sněmovně reprezentantů zatím Obamův názor podporuje výrazná menšina. 

Obama vystoupí v úterý v televizi a bude přesvědčovat i obyčejné Američany o potřebě vojenské intervence v Sýrii. 

USA se svým postojem neuspěly na summitu G20, který v Petrohradu skončil v pátek. Polovina účastníků sice podpořila potřebu "tvrdé odpovědi", ale výslovně se nezmínila, že tím myslí vojenský úder.

Tagy: kongres nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK