Obama vyzval Kongres k větší regulaci střelných zbraní

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Barack Obama dnes vyzval americký Kongres k větší regulaci střelných zbraní. Prezident tak učinil zhruba měsíc po masakru v základní škole v Newtownu a zdůraznil, že zákonodárci by měli jednat rychle. Šéf Bílého domu rovněž uvedl, že okamžitě nařizuje 23 opatření, k nimž nepotřebuje souhlas poslanců. Klíčové kroky ale podle něj musí učinit Kongres. Vzhledem k nechuti mnoha členů amerického parlamentu omezovat právo Američanů vlastnit zbraně to ovšem nebude snadné, což dnes uznal i Obama. 

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: washingtonpost.com

"Pokud existuje byť jediné opatření, kterým můžeme snížit násilí (prostřednictvím střelných zbraní), pokud bychom pomohli zachránit byť jeden jediný život, musíme se snažit to udělat," řekl prezident. Na pódiu v Bílém domě za ním přitom seděly čtyři z mnoha dětí, které mu o potřebě změn v postoji americké společnosti ke zbraním napsaly po tragédii v Newtownu. "Naším prvním úkolem jako společnosti je postarat se o bezpečnost dětí," prohlásil Obama

Prezident mimo jiné chce, aby zákonodárci obnovili zákaz prodeje útočných zbraní vojenského typu a zásobníků s kapacitou nad deset nábojů, které podle něj pachatelům usnadňují masakry, jako byl ten v Newtownu. Obama také požaduje, aby Kongres uzákonil prověrky minulosti všech lidí, kteří si chtějí střelnou zbraň koupit. V současnosti podle něj řádná kontrola chybí u 40 procent všech prodejů zbraní v USA. 

Zbytečně vyhozené peníze na zkoumání vlivu videoher

Přísnější prosazování současných prověrek je také součástí okamžitých opatření, které dnes Obama nařídil. Prezident zároveň chce, aby různé federální organizace lépe sdílely informace, které by mohly zabránit tomu, aby se zbraně dostaly do nepovolaných rukou. Chce rovněž posílit programy péče o duševně choré a posílit bezpečnost ve školách. Federální prostředky by ale měly směřovat i na výzkum vlivu násilí ve videohrách či v médiích. 

Obama ve své snaze regulovat výskyt zbraní mezi obyvatelstvem čelí tvrdému odporu vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a dalším početným stoupencům názoru, že přístup občanů ke zbraním by neměl být nijak omezován. Mnoho zákonodárců již dalo najevo, že se k Obamovým návrhům staví skepticky. 

Republikáni a NRA klasicky brojí proti omezení

"Zákaz útočných zbraní a omezení zásobníků neřeší problém zločinu páchaného střelnými zbraněmi. Myslím, že ze všeho nejdříve bychom se měli zaměřit na problematiku duševního zdraví. Také bychom měli uplatňovat zákony, které už v této zemi máme," uvedl republikánský kongresman a bývalý šerif Dave Reichert. 

Proti možným změnám zákonů o zbraních se dnes postavil i oregonský šerif Tim Mueller, který napsal dopis viceprezidentu Joeu Bidenovi. Mimo jiné v něm uvedl, že vláda se snaží zneužít smrti nevinných dětí. Pohrozil také, že ve svém okrsku nebude dodržovat případné nové zákony, které bude považovat za neústavní. 

Americká média upozorňují, že Obama nemá jistou podporu ani mezi svými spolustraníky v Senátu, který demokraté ovládají. Mnoho z nich se bude obávat, že podpora prezidentových návrhů ohrozí jejich znovuzvolení. NRA obvykle financuje kampaně proti zákonodárcům, kteří se staví za omezení střelných zbraní. 


Asociace dnes zaútočila i na Obamu. Prezidenta v půlminutovém spotu označuje za elitářského pokrytce, jehož děti chrání ozbrojení strážci, zatímco dětem ostatních Američanů takovou ochranu upírá. Bílý dům video odsoudil jako "nechutné a zbabělé". 

Obama dnes uvedl, že pro prosazení změn chce stejně jako viceprezident Biden učinit maximum. Američané by podle něj zároveň měli naléhat na zákonodárce, aby jeho návrhy podpořili. "Jedinou cestou ke změně je, pokud ji budou požadovat Američané," řekl Obama.

Soubor opatření představených šéfem Bílého domu vychází z doporučení pracovní skupiny vedené Bidenem. Obama jej tímto úkolem pověřil pro prosincovém masakru ve škole v Newtownu, kde jediný střelec připravil o život 20 dětí a šest dospělých. Útočník ještě předtím doma zabil svou matku a nakonec spáchal sebevraždu.

Tagy: obama zbraně republikani

Zdroje: ČTK