Rusko si chce koupit lepší obraz v zahraničí, hlavně u mladých

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Rusko chce zlepšit svou pověst v cizině a vzkřísí s tímto cílem i polozapomenuté tradice z dob sovětské éry. Podle dnešní zprávy informovaného listu Kommersant vláda zvažuje rozšíření sítě ruských středisek vědy a kultury v zahraničních metropolích. Chystá se i obnova světových festivalů mládeže a studentstva, od nichž si Kreml slibuje posílení vlivu na dorůstající generaci v zahraničí. 

Vladimir Putin při projevu.

Vladimir Putin při projevu.,zdroj: suomenkuvalehti.fi

Podle návrhu vlády Moskva v příštích třech letech zvýší počet středisek ruské vědy a kultury, kterých je nyní ve světě 59. Jedno z nich působí i v Praze a navazuje na rozsáhlé aktivity někdejšího Domu sovětské vědy a kultury, který tři roky po sovětské okupaci z roku 1968 slavnostně otevřeli nejvyšší představitelé ČSSR a SSSR Gustáv Husák a Leonid Brežněv. Dům se v období normalizace stal centrem pro šíření sovětské propagandy a kulturního a politického vlivu Moskvy v tehdejším Československu. 

Síť středisek ruské vědy a kultury se má podle listu Kommersant rozšířit "s ohledem na ruské geopolitické zájmy". Stávající střediska se podle vládního plánu budou modernizovat, protože některá z nich se nacházejí v "žalostném stavu". 

Jak za Sovětského Svazu

Už v roce 2017 chce Rusko obnovit tradici někdejších světových festivalů mládeže a studentstva, která se dva roky po druhé světové válce zrodila v Praze. Festivalů se účastnila levicově orientovaná a komunistická mládež a organizovala je Moskvou řízená Světová federace demokratické mládeže. Dva z nich - v roce 1957 a 1985 - se konaly v Moskvě, po rozpadu SSSR se podobné akce uskutečnily už jen čtyři. 

Součástí snahy o zlepšení ruské pověsti v cizině má být širší výuka ruštiny poskytovaná zahraničním studentům, budování odboček ruských muzeí v zahraničí a rozšíření zahraničních stipendií na ruských vysokých školách. Zvýšenou pozornost chce Moskva věnovat kontaktům s Rusy, kteří žijí trvale v zahraničí. 

Smyslem všech těchto akcí je nejen zlepšit image Ruska v cizině, ale podpořit v zahraničí i prosazování ruských národních zájmů, napsal Kommersant. Někteří odborníci jsou však podle listu skeptičtí. "Efekt takových akcí se může projevit až po letech. Jak ale ukázala nedávná historie se skupinou Pussy Riot, k prudkému zhoršení reputace státu může dojít doslova během jediného týdne," dodal Kommersant.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim Sovětský svaz

Zdroje: ČTK