Dnes je středa 12. listopadu 2025., Svátek má Benedikt
Počasí dnes 3°C Mlha

Obama: Bojová role USA v Iráku skončí do měsíce

2. 8. 2010 – 17:54 | Zpravodajství | red

Obama: Bojová role USA v Iráku skončí do měsíce
zdroj: tisková zpráva

Bojová role USA v Iráku skončí podle stanoveného harmonogramu, tedy 31. srpna. Před válečnými veterány to v pondělí v Atlantě řekl americký prezident Barack Obama.

K Afghánistánu sdělil, že tam USA navzdory ohromným obtížím postupují vpřed. 

Od září zůstane v Iráku už jen 50 tisíc amerických vojáků. Působit budou hlavně jako cvičitelé a jako členové podpůrných jednotek. I ty pak mají z Iráku odejít do konce příštího roku. Při invazi v květnu 2003 měly USA v Iráku na 150000 mužů a žen. 

Mnoho vojáků se z Iráku přesunuje do Afghánistánu, kde Obama kontingent posílil o 30 tisíc lidí. 

USA své jednotky redukují bez ohledu na to, že v červenci tam znovu po dvou letech významně přibylo násilností. Washington a Bagdád se navíc neshodují v bilanci.

Podle Bagdádu zemřelo při útocích přes 530 lidí, z nichž skoro 400 byli civilisté. Americká armáda ale tvrdí, že mrtvých bylo 222. Bagdád tuto situaci vysvětluje tím, že odboj využívá bezvládí, které v Iráku panuje od březnových voleb.

Zdroje:

Předchozí článek

Haider měl prý v Lichtenštejnsku uloženy desítky milionů eur

Následující článek

Černý k epopeji: Názory Jakla a Michala Davida mě nezajímají

Nejnovější články