Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Novým šéfem Nejvyššího správního soudu byl jmenován Karel Šimka

Novým šéfem Nejvyššího správního soudu byl jmenován Karel Šimka
Prezident Miloš Zeman jmenoval Karla Šimku do funkce předsedy Nejvyššího správního soudu | zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) soudce Karla Šimku. Při jmenování varoval před politizací této instituce a expandováním mimo okruh její působnosti. Tato tendence podle něj kazí renomé soudní soustavy a vede k „poznámkám o soudcokracii, případně o třetí komoře parlamentu“. Zeman také zkritizoval NSS kvůli délce vyřizování kauz.

„Každá instituce, soudy nevyjímaje, má tendenci expandovat mimo okruh své působnosti. Týká se to soudů, týká se to legislativy a týká se to výkonné moci včetně prezidenta republiky. Budu rád, když se vám podaří tuto tendenci (...) potlačit tak, aby se Nejvyšší správní soud věnoval skutečně záležitostem práva,“ řekl prezident Šimkovi.

NSS má podle Zemana „celou řadu problémů“, z nichž prezident zmínil „dlouhou dobu vyřizování různých kauz“. „Pokud se nemýlím, tak v současné době je to 270 dnů, což je dvakrát více než před několika lety,“ podotkl.

„Některé problémy nemají jednoduchá řešení. Budeme se snažit možná v určité míře navýšit počet soudců a asistentů, budeme se snažit pracovat více, ale na druhé straně prostě nečekejte zázraky,“ řekl poté Šimka novinářům při odchodu z Hradu. „Já si myslím, že Nejvyšší správní soud funguje velmi dobře. To základní bude udržet dosavadní stav a pokračovat v tom, co 20 let děláme,“ podotkl. Pochválil jak nezávislost soudu, tak i kvalitu jeho rozhodování.

Šimka se vyjádřil také k tomu, že některá média upozorňovala na jeho kontakty s politiky či podnikateli. „V nejvyšších patrech soudní moci jsem skoro 20 let. V prostředí práva (...) znám kdekoho, jsou to stovky lidí. Vůbec se za to nestydím,“ uvedl. Podle něj není na škodu schopnost mluvit s širokým spektrem lidí, s nimiž NSS přichází do styku, ať už jako s účastníky řízení, nebo s institucemi. „Já se tím netajím a nepovažuji to za chybu,“ uzavřel.

Zeman při jmenování připomněl, že protektorátní prezident Emil Hácha dříve působil právě jako předseda československého NSS. „Byl to vynikající právník. Bohužel, nechal se vnutit do politiky a stal se obětí okolností, které nemohl ovlivnit. Věřím, že vám se nic takového nestane, pane předsedo, ale je dobré si tuto tradici občas připomenout,“ dodal.

Šimka, který se narodil v roce 1973, vystudoval právo a politologii na univerzitách v Plzni, Praze a německém Pasově. Působil nejprve jako civilní a exekuční soudce, a to od roku 2001. K Nejvyššímu správnímu soudu byl dočasně přidělen v letech 2004 až 2005. Od podzimu 2005 se stal natrvalo soudcem NSS a později i předsedou senátu. Předsedal kárnému senátu pro věci soudců.

Předchozí šéf NSS Michal Mazanec skončil na sklonku loňského roku kvůli dosažení věkové hranice 70 let. Zeman mu dnes vzkázal poděkování za jeho práci. Řekl, že věří, že Mazanec bude Šimkovi i nadále oporou a rádcem.

NSS, který sídlí v Brně, je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví. Aktuálně u něj působí 35 soudců. Funkční období předsedy soudu trvá deset let.

„Já jsem kontrasignoval rozhodnutí pana prezidenta o jmenování Karla Šimky předsedou Nejvyššího správního soudu. Z mého hlediska tam neexistuje žádný problém. Vím, že se uvažovalo o víc kandidátech. Všechna jména, co jsem zaslechl, byla respektováníhodná, byli to právníci, kteří mají renomé a mohli by tu funkci vykonávat,“ řekl předseda vlády Petr Fiala. I pro Šimku podle něj platí, že je respektovaný, renomovaný a má všechny předpoklady pro výkon předsedy NSS.

Prezident mohl nového šéfa NSS vybírat pouze z řad soudců tohoto soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) už dříve uvedl, že mezi kandidáty byli vedle Šimky soudci Filip Dienstbier a Barbara Pořízková. Předchozí ministryně Marie Benešová (za ANO) navrhovala jako kandidáta na Mazancova nástupce Dienstbiera. 

Zdroje: