Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Noviny vytáhly nařčení o falešných sponzorech. Zemanův tým to čekal

Noviny vytáhly nařčení o falešných sponzorech. Zemanův tým to čekal
Miloš Zeman (vlevo) | zdroj: Mediafax

Strana práv občanů- Zemanovci má problém s financováním. Někteří štědří dárci odmítají, že by straně Miloše Zemana přispívali. Je možné, že partaj kryje skutečného mecenáše, který nechce být na veřejnosti vidět?

Třiasedmdesátiletý důchodce František Cecava se až od redaktorů MF DNES dozvěděl, že měl Zemanově straně darovat 25 tisíc korun. Po této informaci se penzista málem zhroutil. „Ode mě nic takového nedostali, nemohl bych si to vůbec dovolit,“ ujišťoval. Ve zprávě SPOZ za rok 2010 je však uveden jako dárce, se všemi požadovanými osobními údaji. „Teď kvůli tomu nebudu spát,“ říká důchodce. A takových případů přináší páteční MF Dnes více.

Na výroční zprávu Zemanovců za rok 2010 se novináři zaměřili úmyslně- právě na ní se totiž Miloš Zeman odvolával, když chtěl dokázat transparentnost své kampaně za zvolení prezidentem. Nyní se k zjištěným nesrovnalostem vyjádřil stručně: „Nejsem pokladníkem SPOZ a proto nevím, kteří dárci této straně věnovali či nevěnovali sponzorský dar.“

Novináři namátkou prověřili některé dárce, kteří v roce 2010 měli Stranu práv občanů sponzorovat, a řada z nich reagovala značně překvapeně. „Obyčejní“ lidé, kteří straně měli dávat dary v řádech desetitisíců, obvykle ujišťovali, že by si něco takového vůbec nemohli dovolit.

SPOZ však stále tvrdí, že má všechny dary ověřené. „Všichni dárci s námi sepsali řádnou darovací smlouvu,“ ujišťuje místopředseda Martin Nejedlý. Mimoto strana vydala prohlášení, že se jedná o snahu diskreditovat Miloše Zemana v prezidentských volbách.   

Zdroje: