Nová výstava představuje rozvoj Vinohrad i zmizelý Žižkov

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Připomínkou starých časů v pražských čtvrtích Vinohrady a Žižkov je nová výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Návštěvníky seznámí s desítkami dobových fotografií, pohlednicemi, dochovanými řemeslnými výrobky a dalšími autentickými předměty, které poukazují na životní styl někdejších obyvatel.

Pražské Vinohrady

Pražské Vinohrady,zdroj: Mediafax

Expozice nazvaná Vinohrady a Žižkov - nová města za východní pražskou hradbou začne tuto středu 10. října a potrvá do 5. května příštího roku. Autoři ji dnes novinářům představili na tiskové konferenci.

Výstava je součástí cyklu o pražských čtvrtích, navazuje na předešlé expozice o Smíchově, Libni a Karlínu. "Představuje Žižkov zmizelý, to jest Žižkov 19. století pomocí dobových pohlednic, fotografií a částečně i předmětů denní potřeby, jako vybavení domácnosti, oblečení nebo výrobků žižkovských dílen a továren," řekl spoluautor výstavy Tomáš Dvořák. 

První část pohlíží na historii Vinohrad; od středověku po expanzivní rozvoj města na přelomu 19. a 20. století, kdy vznikla noblesní pražská pevně strukturovaná čtvrť. Budována byla regulovaně, do nových činžovních domů se stěhovala zejména vyšší střední vrstva obyvatelstva z historických pražských měst, jejich nejbližšího okolí i celých Čech. 

Paneláky místo původní zástavby

Neobyčejný pohled na Žižkov ukazuje druhá část expozice. Návštěvník pomyslně vstoupí do žižkovských ulic nebo na pavlač činžovního domu a seznámí se s proměnami čtvrti v prostoru i čase. Nejprve projde Žižkovem jako nevelkým sídlem s několika desítkami obyvatel v polovině 19. století, poté proměněným městem s více než 60.000 lidmi na konci 19. století. Oproti Vinohradům žili ale na Žižkově obyvatelé, kteří si vysoké nároky na kvalitu života nekladli. 

Návštěvníci najdou mezi exponáty například krabici z kapslovny (továrny na třaskavé náboje z oblasti Parukářky), část varhan od žižkovské firmy či vzácný nález šperků z keltského pohřebiště na dnešním Komenského náměstí. 

Žižkovská výstava je pozoruhodná i výjimečným pohledem do dějin druhé poloviny 20. století. "Žižkov dostal v 70. a částečně 80. letech významný zásah zvnějšku. Došlo tam k asanaci," dodal Dvořák. Asanace se dotkla okolí Olšanského a Komenského náměstí, kde se zbouraly celé bloky domů a odstranila původní zástavba, aby na jejich místě vznikly kontroverzní panelové domy.

Tagy: výstava mesto Žižkov vinohrady

Zdroje: ČTK