Dienstbier obvinil Zemana z propojení s pravicí kvůli Weiglovi

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman by v případě zvolení prezidentem republiky ponechal ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta jejího nynějšího šéfa Jiřího Weigla. Zemanův protivník, prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier to považuje za důkaz propojení Zemana a české pravice. Reagoval tak dnes na Zemanovu odpověď na anketu Lidových novin.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

Zeman na dotaz, pokud byste byl zvolen, kdo by tvořil váš nejužší tým na Hradě, odpověděl: "Oslovil bych stávajícího kancléře Jiřího Weigla, ať zůstane ve funkci. Naopak vylučuji angažmá Miroslava Šloufa. Poradce na zemědělství by byl František Čuba." Čuba byl předsedou za komunismu proslulého JZD Slušovice. 

"Považuji to za konečné potvrzení faktu, že Miloš Zeman je ve skutečnosti kandidátem té části české pravice, která se chce za každou cenu udržet u moci a spatřuje ideál ve společenském uspořádání, které Václav Havel popsal jako mafiánský kapitalismus," komentoval Zemanův záměr Dienstbier

Ví se to už čtrnáct let

Zemanovo úzké propojení s českou pravicí trvá podle Dienstbiera již přes čtrnáct let a "mělo by být bráno v potaz každým středovým a levicovým voličem během příštích tří měsíců prezidentské kampaně". Dienstbier také s odvoláním na média připomněl propojení Zemanova spolupracovníka Šloufa s lobbistou Markem Dalíkem, který úzce spolupracoval s někdejším premiérem Mirkem Topolánkam a nyní je stíhaný za pokus o podvod při nákupu obrněných transportérů pro českou armádu. 

Dienstbier už delší dobu kritizuje například financování Zemanovy kampaně. Zeman, ač před lety ČSSD opustil a nyní má vlastní Stranu práv občanů - zemanovci, má stále v sociální demokracii své stoupence. Patří k nim například i vlivný místopředseda Zdeněk Škromach a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, který věnoval Zemanovi na kampaň 50.000 korun. 

Prezidenta budou lidé volit přímo. První kolo předseda Senátu Milan Štěch vyhlásil na 11. a 12. ledna. Do druhého kola, které bude o dva týdny později, pokud vítěz kola prvního nezíská více než padesát procent hlasů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti prvního kola.

Tagy: prezidentské volby

Zdroje: ČTK