Prezident Klaus podepsal změnu pravidel exekucí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zpřísňující pravidla exekucí. Norma například zvyšuje postihy exekutorů a omezuje jejich cestovní náklady, které platí dlužníci. Nově nepůjde zabavit domácí zvířata. O podepsání novely zákona informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: hrad.cz

Předpis předpokládá, že dlužníci budou před podáním žaloby dostávat povinně výzvu, aby dluh dobrovolně zaplatili. Exekuce se budou v některých případech spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet na místo, odkud ji vzali. 

Exekutoři budou moct na druhou stranu zabavit řidičský průkaz neplatičům alimentů. Výjimku mohou tvořit motoristé, kteří průkaz potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky. Mezi věci, které exekutoři naopak zabavovat nebudou smět, nově patří domácí zvířata. 

Při samotných exekucích se bude muset podle novely pořizovat zvukový a obrazový záznam. 

Měla by modernizovat

U nemovitostí krajů a obcí se podle návrhu nebude vyznačovat v katastru, že čelí exekuci. Pozornost v minulosti vyvolal případ, kdy se takové označení objevilo i u pražského Karlova mostu. 

Normu v polovině září posuzovali poslanci poté, co jim ji s úpravami vrátil Senát. Návrhy horní komory, například princip teritoriality exekučních úřadů, Sněmovna nepřijala. 

Podle prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška by měla novela výrazným způsobem modernizovat exekuční právo. Exekuce se podle něj zrychlí, pro dlužníky i věřitele budou přehlednější a jednodušší. Mrzí jej pouze to, že soudní exekutoři už nebudou moci sepisovat exekutorské zápisy, tato pravomoc zůstane pouze notářům. S rozpaky hledí i na to, že se u exekutorů zpřísňuje kárné řízení. "Nynější kontrolní mechanismy soudních exekutorů jsou ve srovnání s ostatními právnickými profesemi nejpropracovanější a nejrozsáhlejší," dodal Prošek, když komentoval rozhodnutí Sněmovny.

Tagy: exekuce vaclav klaus

Zdroje: ČTK