Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Nová šéfredaktorka MF DNES vychvaluje Babiše. Nechá novinám svobodu?

Nová šéfredaktorka MF DNES vychvaluje Babiše. Nechá novinám svobodu?
MF DNES | zdroj: Profimedia

Budoucí šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková věří, že majitel deníku miliardář Andrej Babiš, který usiluje na osobní účast v příští vládě, nebude ovlivňovat obsah deníku. Známá novinářka slibuje, že dá šanci i nováčkům a nebude se vyhýbat žádnému důležitému tématu, nevyjímaje údajnou spolupráci Andreje Babiše s Stb nebo problematiku lustračního zákona.

Roberta Čásenského na postu šéfredaktora deníku MF Dnes nahradí Sabina Slonková, která dříve pracovala pro server Aktuálně.cz. Jak se změní podoba deníku, který vlastní předseda hnutí ANO miliardář Andrej Babiš? Nejen to prozradila Slonková v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. 

Babiš ví, kdo jsem

„MF Dnes vždy byla moje srdeční záležitost, tam jsem před dvaceti lety začínala. Samozřejmě jsem si taky musela vnitřně zodpovědět otázky týkající se Andreje Babiše a ty jsem si zodpověděla. ... Andrej Babiš mě přesvědčil, že nebude ovlivňovat chod listu, protože by tím znehodnotil vlastní investici,“ prohlásila hned v úvodu Slonková. Dostal prý v tomto směru slovní záruky, a pokud tyto nebudou naplněny, nemusí prý s MF Dnes dál spolupracovat.

Nedá se prý říci, že všichni, kteří odcházejí z MF Dnes, tak činí čistě kvůli Andreji Babišovi. Možná pociťují únavu z práce nebo stojí o nový impuls a změna majitele mohla být jen onou poslední kapkou, která je k odchodu přesvědčila. Faktem také je, že v Česku dnes zažíváme zcela novou situaci, kterou jsme zde zatím nezažili, a teprve čas ukáže, jak se vše vyvine.

Pokud někdo bude chtít zpochybňovat obsah, tak si vždy ně+jaký argument najde. Mými cílem je, aby v MF Dnes pracovali tak silné osobnosti, které vyjádří svůj názor bez ohledu na to, kdo noviny vlastní, poznamenává dále Slonková.  Žena, která posbírala řadu novinářských cen, k tomu navíc dodává, že i sám Babiš zná její minulost a ví, že se nenechá zmanipulovat. Od svých kolegů pak buse Slonková vyžadovat i to, aby si sami nenastavovali nějakou vnitřní autocenzuru.

Otevřená hra

V obecné rovině je podle novinářky lepší, když Babiš veřejně prohlašuje, jaká média chce koupit, co hodlá činit a tak podobně. Tento otevřený přístup je prý mnohem lepší, než kdyby Babiš mlčel a ovládal nějaká média ze zákulisí

MF Dnes se prý nebude vyhýbat ani referování o probíhajícím soudu s Babišem na Slovensku, kde se řeší, zda miliardář byl či nebyl spolupracovníkem komunistické státní bezpečnosti. Babiš to popírá, slovenský Ústav paměti národa naproti tomu tvrdí, že důkazy v této věci jsou věrohodné. Došlo také na téma lustračního zákona. KSČM je připravena navrhnout jeho zrušení, ČSSD e tento návrh připravena podpořit a sama Slonková má za to, že lustrační zákon by po více než dvaceti letech měl být zrušen.

Nové talenty

Ve vysílání si pak Slonková posteskla, že se česká média dostatečně nevěnují výchově mladých nadějných novinářů a a budoucí šéfredaktorka by to ráda změnila. Rozhodně to ale nebude tak, že by se redakce MF Dnes skládala ze samých nováčků.

Zdroje: