Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Babiš prostě ministrem financí bude! Rodí se plán, jak překonat Zemana

Babiš prostě ministrem financí bude! Rodí se plán, jak překonat Zemana
Andrej Babiš | zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

Strany chystané vládní koalice intenzivně přemýšlejí, jak vyřešit problém s lustračním osvědčením předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Šéf druhé nejsilnější vládní strany by se rád stal ministrem financí, prezident Miloš Zeman však trvá na tom, že do čela ministerstva jmenuje pouze osoby s negativní lustrací.

Hledá se tedy řešení, jak situaci odblokovat. Nejpravděpodobnějším řešením se jeví změna legislativy, která by změnila současný stav, kdy je povinnost lustrace dovozována částečně z lustračního zákona a částečně z pouhých ústavních zvyklostí. Úplně nově by problém lustrací mohl řešit zákon o státní správě, který je již mnoho let schválen, ale neustále je odkládána jeho účinnost.

„Pokud se díky tomu vyřeší problém s lustracemi ministrů, tak to bude jen dobře. Protože po 25 letech od roku 1989 si myslím, že lustrační zákon už svůj smysl splnil,“ řekl k tomu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro Lidové noviny.

Ještě kratší proces s lustracemi plánují komunisté. Ti by lustrační zákon úplně zrušili, a to na základě novely antidiskriminačního zákona, která by měla být hotová za dva až tři týdny.

Jakékoliv zákonné změny však mohou trvat měsíce, ale Sobotka by svou vládu rád sestavil do konce roku. Proto by v případě, že by prezident Zeman nadále odmítal Babiše jmenovat, bylo třeba jeho situaci řešit individuálně. „Vždycky jsem říkal, že můžu i počkat,“ řekl k tomu sám Babiš podle Hospodářských novin.

Zdroje: