Noční vlci přijeli do Bratislavy, čekaly na ně bouřlivé oslavy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 5. 2015 20:41) - Aktuality autor: pal

Třicet motorkářů ze klubu Noční vlci v sobotu dorazili na bratislavský Slavín, kde je přivítalo více než 700 příznivců. Slováci vítali ruské motorkáře solí, chlebem a domácími klobáskami. Krátce před jejich příjezdem se akci snažil narušovat muž mávající ukrajinskou vlajkou. Vlci se ve slovenské metropoli zdrží až do zítra, kdy vyrazí na Vídeň. 

Část nočních vlků dorazila do Bratislavy, kde je čekalo bouřlivé uvítání

Část nočních vlků dorazila do Bratislavy, kde je čekalo bouřlivé uvítání,zdroj: hn.hnonline.sk

Motorkáři na slovenském Slavíně položili věnce k pomníku padlých sovětských vojáků. Lidé skandovali a předali motorkářům dary. Nejprve je uvítali po slovanském způsobu chlebem a solí, nechyběla ani slovenská klobása. Během dne měli do Bratislavy dorazit další členové motorkářského gangu.

"Nikomu nechceme nic dokazovat. Naše historie, strašná válka, která byla, vítězství národů nad fašismem, trvalá vzpomínka," řekl novinářům jeden z Vlků. 

Příjezd ruských motorkářů do Bratislavy se ale neobešel bez incidentu. Krátce před tím, než přijeli, jeden z čekajících účastníků vytáhl ukrajinskou vlajku. Proti němu okamžitě vyrukoval hlouček příznivců motorkářského gangu. Policie musela zasáhnout a muže, který podle strážníků jen zbytečně provokoval na akci "prorusky orientovaných lidí", odvezla do bezpečí.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák už dříve řekl, že Slovensko nebude bránit ruským motorkářům ve vstupu na své území. Ministr uvedl, že by to považoval za návrat do dob komunismu, kdyby úřady někoho omezovaly jen proto, že se jim něco nelíbí. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák zase připomněl nutnost respektovat volný pohyb osob a právo na vyjádření názoru. 

Slovenský list Denník N ironicky komentoval, že Lajčák a Kaliňák nebyli v minulosti tak benevolentní v lidskoprávní oblasti. Když byli ministry v první vládě Roberta Fica, podíleli se na tom, že byl v roce 2009 zakázán vstup na území Slovenska maďarskému prezidentovi Lászlu Sólyomovi, i když jel do Komárna na soukromou návštěvu.  

Slovenské úřady jsou na příjezd ruských motorkářů dobře připraveny, a pokud by Rusové porušili zákon, slovenská policie je připravená motorkáře okamžitě vyhostit. Vše ale zatím probíhá v klidu. Policie na vše dohlíží a je připravena Noční vlky doprovodit až k hranicím s Rakouskem.   

Tagy: Rusko Slovensko motorkářský gang ruská politika Noční vlci

Zdroje: ČTK,hn.hnonline.sk