Noční bouři provázelo extrémní množství blesků, až 40.000
14. 7. 2011 – 7:40 | Zpravodajství | red
Přes Českou republiku se včera večer přehnala prudká bouře doprovázená silným větrem. Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák řekl, že bouře byla extrémní počtem blesků, přístroje jich za večer napočítaly ke 40.000.
V době nejsilnější bouřkové aktivity jich udeřilo až 315 za minutu. Kolem 23:00 už bouřková aktivita utichala, před půlnocí podle Dvořáka měla Česko opustit.
Hasiči sice museli vyjíždět k desítkám událostí, většinou popadaným stromům, žádná zranění ani větší škody na majetku ale nehlásí.
Bouřková linie, která předchází před studenou frontou, přišla nad Českou republiku včera kolem 19:00 z jihu přes Šumavu a střední Čechy. "Zasáhla oblast východních Čech, pak Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a nyní velmi rychle postupuje směrem k severovýchodu. Během půl hodiny až hodiny opustí ČR a přejde nad Polsko," řekl pozdě večer Dvořák. Zcela se tak prý vyhne Moravě.
Největší škody napáchal silný vítr
"Šlo o nadstandardní, extrémní bouři co se týká počtu blesků," uvedl. Největší škody podle meteorologa napáchal silný nárazový vítr. Oproti původním předpokladům bylo méně přívalových srážek.
Hasiči v Jihočeském kraji zaznamenali od 19:00 na 350 nahlášených událostí, v Plzeňském kraji měli 250 zásahů. Stejně jako v jiných krajích vyjížděli hlavně k popadaným stromům a polámaným větvím. V Kájově na Českokrumlovsku spadl na silnici sloup elektrického vedení. Podle policejní mluvčí Lenky Holické je kvůli padlým stromům mnoho silnic nižší třídy neprůjezdných. V Bernarticích na Táborsku kvůli blížící se bouřce evakuovali letní dětský tábor.
Na Vysočině vyjeli hasiči k více než dvěma desítkám událostí. Nejvíc problémů bylo na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. I v tomto kraji většinou odstraňovali stromy spadlé na silnice, v Obratani - Šimpachu na Pelhřimovsku spadly stromy i na koleje. V Pacově na Pelhřimovsku utrhl vítr plechy ze střechy výrobního objektu.
Problémy i v Praze
Prudká bouře s přívalovým deštěm zaměstnala také pražské hasiče. Vyjížděli hlavně k popadaným stromům a větvím, ze sklepů a dalších níže položených prostor odčerpávali vodu. Na dvou místech v hlavním městě hořely trafostanice.
Večerním bouřkám včera předcházelo horké počasí. Rtuť teploměru dosahovala ke 30 stupňům Celsia, na východě republiky se ojediněle vyšplhala až ke 32 stupňům. Teplotní rekordy ale na žádné z významných meteorologických stanic naměřeny nebyly.
"Původně jsme pro dnešní den očekávali vyšší teploty, nakonec ale panovalo spíš dusno, tedy vysoká vlhkost vzduchu," řekl včera v pozdních večerních hodinách ČTK na telefonní lince ČHMÚ meteorolog. V pražském Klementinu, které v ČR měří teplotu vůbec nejdéle, padaly rekordy v polovině července loňského roku. Tehdy ale meteorologové naměřili o pět až šest stupňů vyšší teploty.