Dnes je pondělí 15. prosince 2025., Svátek má Radan a Radana
Počasí dnes 0°C Polojasno

Nizozemsko chce v EU "rozpočtového cara". Mohl by i vylučovat z eurozóny

8. 9. 2011 – 8:22 | Zpravodajství | red

Nizozemsko chce v EU "rozpočtového cara". Mohl by i vylučovat z eurozóny
zdroj: Profimedia

Evropská unie by měla v reakci na dluhovou krizi vytvořit post "rozpočtového cara". Ten by měl mít pravomoc rozhodnout, zda by měla být nějaká země vyloučena z eurozóny. V dnešním vydání listu Financial Times to píšou nizozemský premiér Mark Rutte a ministr financí Jan Kees de Jager.

Dvojice nizozemských politiků také uvedla, že tento komisař pro rozpočtovou disciplínu by měl mít pravomoc uvalit na státy eurozóny nedodržující pravidla tvrdé sankce, a to včetně zadržení peněz z fondů EU. "Rozpočtový car", jak ho překřtil deník, by měl od států eurozóny také dostávat předem jejich rozpočty a měl by nad nimi právo veta.

Eurozóna by podle Nizozemců také měla donutit odejít ty země, které se nechtějí přizpůsobit rozhodnutím tohoto komisaře. "Země, které by se nechtěly podvolit tomuto režimu, si mohou vybrat odchod z eurozóny. Kdokoli chce být součástí eurozóny se musí držet těchto dohod a nemůže systematicky ignorovat tato pravidla," napsali nizozemští politici. "V budoucnu krajní sankcí může být to, že se země donutí odejít z eura," dodal.

Nyní EU žádná pravidla pro opuštění měnové unie nemá. Chronická dluhová krize Řecka, která se táhne od počátku loňského roku a stále se zhoršuje, vyvolává stále větší dohady o odchodu země z eurozóny. Veřejnost v některých zemích v čele s Německem se stále více staví proti vyhlídkám na neustále rostoucí finanční pomoc Aténám.

Předchozí článek

Z Česka bude jaderná velmoc. Stát chce masivní nárůst jaderné energie

Následující článek

Silniční pirát brutálně zbil řidiče linkového autobusu

Nejnovější články