Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Neúspěšní žadatelé o vrácení bankovních poplatků asi zaplatí další miliony

Neúspěšní žadatelé o vrácení bankovních poplatků asi zaplatí další miliony
Ilustrační foto: Klienti, kteří se domáhali vrácení bankovních poplatků tak možná zaplatí i náklady řízení | zdroj: ThinkStock

Spor o bankovní poplatky, který loni řešil Ústavní soud, může mít pro několik stovek tisíc lidí nepříjemnou dohru. Dva advokáti firmy BSP Lawyer, kteří zastupovali nespokojené klienty bank domáhajících se u soudu vrácení bankovních poplatků, údajně neplní svoje závazky. Bankám, které spor nakonec vyhráli, neplatí náklady na právní zastoupení. Jde o desítky milionů korun a hrozí, že je finanční ústavy budou vymáhat po klientech obou právníků. Zprávu přinesl deník Právo. 

Advokáti Petr Toman a Daniel Paľko se ze svého závazku snaží vykroutit, jak jen to jde. Přitom riskují, že si jejich klienti, kteří se loni neúspěšně domáhali vrácení bankovních poplatků až u Ústavního soudu, budou muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy.

Náklady na právní zastoupení, které musí poražená strana bankám zaplatit, jdou do několika desítek milionů. Oba právníci ovšem tvrdí, že závazek je čistě záležitostí právnické firmy BSP Lawyer provozující službu Poplatkyzpět.cz a odvolávají se na smlouvu, kterou s klienty společnost podepsala.

"Závazek uhradit klientům náklady řízení je závazkem společnosti BSP Lawyer Partners, a. s., nikoli závazkem mým či naší advokátní kanceláře. Tak je to výslovně uvedeno i v ustanovení 8.1 smlouvy o poskytování právních služeb uzavřené s klienty. Podle mých aktuálních informací společnost BSP Lawyer Partners svůj závazek průběžně plní," řekl Toman českému listu. 

Česká bankovní asociace (ČBA) ovšem upozornila, že náklady doposud uhrazeny nebyly. "Advokáti se snaží ze svého závazku vyvázat nejrůznějšími klamavými vyjádřeními. Nyní nekomunikují vůbec, nebo velmi omezeně. Svým přístupem vystavují své klienty tomu, že se budou dostávat do prodlení s úhradou soudem předepsané částky," řekl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

ČBA radí klientům, kteří prohráli žalobu o navrácení bankovních poplatků, a už jim byla soudem nařízena úhrada právních nákladů bance, aby se obraceli na iniciativu Poplatkyzpět.cz. Banky ovšem dál nekompromisně vymáhají náklady na řízení po lidech, kteří ve sporu o poplatky stáli proti nim.  

Zdroje:
Právo