Netanjahu prý souhlasí s moratoriem na výstavbu židovských osad

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle panarabského listu Aš-Šark al-Avsat přistoupil na americký návrh na dvouměsíční prodloužení moratoria na výstavbu v židovských osadách na palestinských územích výměnou za rozsáhlé americké záruky.

Netanjahu to nepotvrdil, ani nepopřel. Podle listu je jeho souhlas předběžný. Původní, desetiměsíční moratorium vypršelo koncem září a v osadách se už začalo stavět. Mnozí osadníci se navíc domáhají náhrady za ztráty, které pozastavením výstavby utrpěli. 

Netanjahu před schůzí vlády informaci deníku Aš-Šark al-Avsat nepotvrdil, ani nepopřel. Podle listu dal předběžný souhlas za záruky, které zahrnují souhlas s pokračující přítomností izraelské armády na západním břehu řeky Jordánu, tedy v místech, kde má být východní hranice budoucího palestinského státu, a rovněž americkou politickou a vojenskou pomoc. Tyto záruky mají Netanjahuovi usnadnit prosazení dalšího moratoria mezi politiky, kteří s tím nesouhlasí. 

Netanjahu: Chovejme se moudře, abychom neohrozili mírový proces

Netanjahu řekl ministrům ze své strany Likud před zasedáním vlády, že o prodloužení moratoria se "hodně píše a většinou chybně" a že on sám nemůže "nic popřít, ani uvést na pravou míru".

Sdělil pouze, že Izrael a USA na toto téma intenzivně vyjednávají a snaží se najít řešení, které umožní pokračovat v mírových rozhovorech. "Nechceme vyvolat znepokojení, ale musíme se chovat moudře a odpovědně, abychom umožnili pokračování diplomatického procesu," řekl Netanjahu podle deníku Haarec. 

Vláda zřídila zvláštní výbor, který posuzuje stížnosti osadníků související s dosavadním moratoriem. Zatím jich posoudil 45 ze 109 podaných a rozhodl, že stát zaplatí v přepočtu asi 12 milionů korun prvním osadníkům. Mnohé stavby kvůli moratoriu nemohly být zahájeny, ačkoli pro ně bylo už předtím vydáno stavební povolení. Výbor zamítl jako neopodstatněné tři ze 45 posouzených stížností. Zbývající stěžovatelé dostanou jako odškodné v průměru 60 tisíc šekelů (293000 korun). 

Bez prodloužení moratoria Palestinci v rozhovorech nepokračují

Moratorium bylo vstřícným gestem Izraele vůči Palestincům a mělo je přimět k obnově mírových rozhovorů. To se začátkem září sice podařilo, ale Palestinci v rozhovorech odmítají pokračovat, nebude-li moratorium prodlouženo. 

Přejí si to i Spojené státy, které chtějí mírové rozhovory udržet v chodu. Podle izraelského deníku Haarec má o případném prodloužení zákazu výstavby jednat ve středu bezpečnostní kabinet. Haarec svou zprávu opřel o informace získané údajně od devíti ministrů, ale Netanjahuův mluvčí Mark Regev řekl agentuře AFP, že neví o tom, že by prodloužení moratoria mělo být na programu příští schůze kabinetu. 

Netanjahu v sobotním telefonickém rozhovoru žádal předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby rozhovory nepřerušoval. Abbás řekne poslední slovo po jednání Ligy arabských států, která svolala na sobotu do Libye mimořádný summit.

Tagy: USA Izrael Palestina Netanjahu

Zdroje: ČTK