Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Němcová lhala Schwarzenbergovi do očí a on mlčel. Odborník v údivu

Němcová lhala Schwarzenbergovi do očí a on mlčel. Odborník v údivu
Miroslava Němcová | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Ve druhém díle předvolebního speciálu TV Nova Vaše volba působila v duelu dvou pravicových lídrů odhodlaněji Miroslava Němcová než Karel Schwarzenberg, jenž podle politologa Lukáše Jelínka ani nevypadal na to, že by chtěl přitáhnout TOP 09 nějaké nové voliče. Místopředsedkyni ODS zase vytýká tendenci působit kolovrátkovitě a svoji interpretaci věcí a událostí neustále držet bez ohledu na nové informace.

Hosty čtvrtečního pořadu TV Nova Vaše volba byli zástupci dvou nejsilnějších pravicových stran ODS a TOP 09. „Paní Němcová mě zaujala tím, že v porovnání s Karlem Schwarzenbergem působila mnohem odhodlaněji. Sice občas to vypadalo, že se do některých politických postojů, vyjádření nebo té své radikality trochu nutí, z tohoto hlediska byla možná ta Schwarzenbergova ležérnost přirozenější a stravitelnější, ale z jejího vystupování bylo cítit, že je odhodlaná lídryně své politické strany a že nechce v této roli selhat,“ začíná pro ParlamentníListy.cz své hodnocení politolog Lukáš Jelínek.

Ale jinak se nedaří říct, že by překvapila nějakým konkrétním politickým postojem. „Spíš mě udivilo, že některé své názory, které už mohla za poslední týdny poopravit, nepoopravila. Třeba když se vracela k aféře Nečas a k zásahu na Úřadu vlády, tak dramatizovala to policejní nasazení. Ačkoli policisté i státní zástupci tento mýtus už před několika týdny vyvrátili, tak paní Němcová má v některých věcech tendenci působit trošku kolovrátkovitě a svoji interpretaci věcí a událostí neustále držet,“ podotýká Lukáš Jelínek, že z tohoto hlediska mu její vystupování v pořadu přišlo jako neoriginální, neposouvající zprávu o ní jako o političce někam dál, než jakou jsme už měli z minulosti.

Parketou Němcové jsou etická témata i antikomunismus

Místopředsedkyně ODS a lídryně strany v předčasných volbách chtěla dostát heslu z jednoho billboardu ODS „Premiérka – protiváha prezidenta“ a několikrát ostře zaútočila na hlavu státu. „V ODS je Miroslava Němcová tou, která kartu střetu se Zemanem vynáší. Třeba Martin Kuba to nedělá, skoro bych řekl ze zásady. Ale paní Němcová toto už udělala několikrát. Od ní to proto nepůsobí nepřirozeně,“ konstatuje politolog s tím, že se v debatě utkala s Karlem Schwarzenbergem, který naopak nemá ve zvyku vytahovat při první příležitosti kartu Miloše Zemana.

„To obstarává v TOP 09 častěji Miroslav Kalousek. Karel Schwarzenberg vlastně zaútočil ostře na Zemana až na konci pořadu, kdy připomněl riziko ústavní většiny Zemanem ovládané levice. V téhle věci jako by se snaha paní Němcové vtáhnout téma Miloše Zemana do debaty minula účinkem. Ale pro ni to je autentické téma, protože tak, jak je slabá v ekonomických, sociálních nebo zahraničně-politických tématech, tak její parketou jsou témata etická, témata jako antikomunismus, střet s levicí a na ně má odpovědi už osvědčené,“ podotýká Lukáš Jelínek.

Schwarzenberg nepůsobil, že by chtěl přitáhnout další voliče

Přiznává, že při sledování Karla Schwarzenberga přemýšlel, jestli takhle vypadá politik klidné síly, který už má svůj žebříček hodnot a má v hlavě dobře sestavený svůj politický program, jenom nemá potřebu nám ho vnucovat za každou cenu. „Nebo jestli je to člověk, který je od přírody pasivní nebo až lenivý. Z hlediska politického marketingu pan Schwarzenberg nepůsobil jako ten, který by chtěl přitáhnout nějaké další a nové voliče a který by chtěl bojovat. Přitom tato debata byla důležitá hlavně proto, že se rozhoduje o tom, kdo bude lídrem pravice v příštích letech,“ podivuje se politolog.

I kdyby totiž hnutí ANO bylo silnější než ODS a TOP 09, tak bude mít sotva potenciál být ideovým vůdcem pravicového tábora a proto bude v příštích měsících probíhat velmi ostrý střet mezi TOP 09 a ODS. „No a člověk by očekával, že lídr TOP 09 bude v těchto věcech mnohem ofenzivnější. Ale ono to asi do jisté míry souvisí s jeho vnitřním založením a s tím, že vlastně dělá z nouze ctnost. Protože je poměrně pasivní a zpátky se držící, tak se snaží vzbudit dojem seriózního politika, který nejde přes mrtvoly, nevede osobní střety a nehádá se v televizním studiu s dámou,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

ODS i TOP 09 by do koalice spolu znovu šli

A dokládá to na příkladu, kdy šéf TOP 09 dokázal přejít i to, že mu Miroslava Němcová hned zkraje vmetla do očí, že už prošel čtyřmi politickými stranami, což evidentně není pravda. „Ani toto jí nevytkl a v klidu tento demagogický argument skousl. Evidentně se snažil své vystupování založit na klidu a své nenásilnosti. Nejsem si ale úplně jistý, jestli to je ta správná taktika v okamžiku, kdy pravice musí bojovat o každého voliče a navíc ještě tyto dvě strany budou muset absolvovat souboj o to, která z nich bude na pravici silnější,“ upozorňuje Lukáš Jelínek.

Až na drobné výjimky šlo o nekonfrontační debatu, v jejímž závěru oba její účastníci přiznali, že by do koalice jejich strany s tou druhou znovu šli. „Tak u pravicových voličů, ať už se rozhodnou volit jakoukoli z těchto dvou stran, je to plus. Už teď je totiž politická pravice dost slabá a hrozí její další roztříštění vstupem pana Babiše či uskupení paní Bobošíkové. Takže je to určitá konstanta vědět, že alespoň tyhle dvě strany jsou schopny táhnout za jeden provaz, když už třeba zároveň obě dvě vylučují spolupráci s hnutím ANO pana Babiše,“ míní politolog.

TOP 09 je hrdá na to, že hájí některá nepopulární témata

Vylučovat spolupráci s hnutím ANO však považuje za celkem pohodlné. „Když se ví, že pravice tady z 99 procent nebude sestavovat po volbách vládu, tak je to vlastně snadné odmítnout nějakého potenciálního partnera. Ale už to, že obě dvě strany, ODS i TOP 09, koalici s ANO odmítají, avšak jsou ochotny přiznat svůj společný pohled na tolik věcí, že by spolu vzájemně spolupracovat mohly, tak mě nepřekvapil ani ten nekonfrontační průběh na závěr debaty, kdy oba lídři připustili, že by do toho šli společně znovu,“ přiznává Lukáš Jelínek.

Ale i tak budou muset zástupci těchto politických stran pracovat hlavně na tom, jakým způsobem nejnenásilnější formou interpretovat své odlišnosti. „To z pořadu trošku vyznělo, protože bylo znát, jak je TOP 09 hrdá na to, že hájí některá nepopulární témata jako školné, že hájí členství České republiky v Evropské unii, dokonce i přijetí eura bez referenda. Tedy že je stále tou už dobře známou, konzistentní, hrdou, reformní politickou stranou, zatímco ODS potřebovala ústy paní Němcové ukázat, že se mění, a to i za tu cenu, že v některých tématech její odpovědi nebyly příliš přesvědčivé,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz politolog.

ODS se snaží najít cestu, jak by se mohla zavděčit voliči

Ukázkou této nepřesvědčivosti bylo, když Miroslava Němcová vysvětlovala, proč ODS ustoupila od školného. „To neměla nijak zvlášť dobře vyargumentované a bylo tam znát, že ODS v tuto chvíli tápe a snaží se najít nějakou cestu, jak by se mohla zavděčit voliči. Zatímco TOP 09 pracuje s tím, že se záměrně voličům nijak zavděčovat nebude, že bude stát na svých tezích, které hlásá už od svého založení, a jenom doufá, že pravicový volič ocení tuto její neměnnost. Toto byly hlavní dva úkoly, které museli oba dva lídři ve studiu splnit. Ukázat, v čem se odlišuje politický program, ale i způsob jeho prezentování,“ dodává Lukáš Jelínek.

Sledovanost druhé předvolební diskuse Vaše volba lehce zaostala za tou první, na níž se dívalo 490 tisíc diváků Podle údajů ATO Mediaresearch, které pro ParlamentníListy.cz zpracovala společnost MÉDEA RESEARCH, sledovalo duel Miroslavy Němcové a Karla Schwarzenberga na Nově 450 tisíc diváků při podílu na sledovanosti 21,43 procenta. Na čtvrteční předvolební diskuse na ČT24 se dívalo 120 tisíc lidí při podílu na sledovanosti 3,04 procenta.

Zdroje: