Někteří zastupitelé ČSSD neposlechnou Paroubka, podporují Jančíka

- Aktuality autor: red

Čtyři zastupitelé Prahy 5 za ČSSD zřejmě neposlechnou výzvu svého předsedy Jiřího Paroubka, aby podpořili odvolání kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS).

Předsedkyně klubu ČSSD ve smíchovském zastupitelstvu Vlasta Váchová uvedla, že se zastupitelé budou řídit názorem ODS na pokračování koalice a Jančíka ve funkci starosty. 

Podle Váchové sociálnědemokratičtí zastupitelé nechtějí být zatahováni do vnitřních rozporů v ODS. Část ODS se totiž v současnosti společně s opozicí staví proti Jančíkovi a chce jej odvolat. Váchová dále uvedla, že koaliční ČSSD se bude svých kolegů z ODS ptát, jestli mají zájem v koalici pokračovat a jestli chtějí Jančíka vyměnit. 

"V souladu s koaliční smlouvou bude klub ČSSD respektovat závazné oficiální stanovisko klubu ODS k těmto podstatným otázkám a v návaznosti na ně bude dále postupovat v souladu s ustanoveními koaliční smlouvy až do jejího ukončení," uvedla Váchová. Dá se předpokládat, že zastupitelé ODS v koalici nebudou chtít Jančíka ani stávající složení koalice měnit. 

Místostarosta Michal Šesták (ČSSD) ale tvrdí, že není pravda, že by nechtěli Jiřího Paroubka poslechnout. "Pouze vyzýváme klub ODS, aby se vyjádřil," řekl. Podle něj navíc Paroubkova výzva byla podmíněna tím, že se prokáže, že Jančík nestandardně vystudoval plzeňská práva. 

Podle opozice to není poprvé, co ČSSD v Praze 5 svého předsedu a zároveň šéfa místní buňky neposlechla. Milan Kudrys, který je v současné době radním na smíchovské radnici, se v roce 2007 stal členem Rady Českého rozhlasu. Protože měl ale zároveň placenou funkci na radnici, musel kvůli případnému střetu zájmů jedno místo opustit. Vedení ČSSD si údajně tehdy přálo, aby se Kudrys vzdal funkce na radnici. Ten ale raději rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu. 

ČSSD má v Praze 5 celkem šest zastupitelů. Zatímco Jiří Metelec už po volbách odešel do opozice, ostatní kolegové uzavřeli s Jančíkem koalici. Loni v prosinci koalice odvolala Jana Smetanu, který se od té doby přiklání k opozici. Jančíka nadále kromě Váchové a radního Kudryse podporuje místostarosta Michal Šesták a zastupitel Bohumil Dvořák. 

Příští zastupitelstvo, kde se opozice pravděpodobně znovu pokusí o sesazení starosty Jančíka, se uskuteční v červnu. Opozice se ale s vedením radnice neshodne na termínu, kdy by se mělo konat. Zatímco radnice trvá na termínu 10. června, na který starosta Jančík původně čtvrteční jednání odložil, Jančíkovi odpůrci považují za regulérní termín 3. června. Ten byl stanoven poté, co se 19 zastupitelů ve čtvrtek sešlo na chodbě radnice a jednání bylo kvůli nízkému počtu přítomných zrušeno. 

Mluvčí úřadu Radovan Myslík je přesvědčen o správnosti Jančíkova postupu. "Právníci dělají rozbory situace. Ještě je nemám v ruce, ale podle informací, které mám, pan starosta postupoval správně," řekl Myslík. S tím ale nesouhlasí Martin Fott z ODS, který je ovšem v opozici proti Jančíkovi. Čtvrteční jednání zastupitelstva považuje za řádné, za nemocného Jančíka totiž zastoupil místostarosta Petr Horák, který se staví na stranu starostových kritiků. "Horák řádně svolal zastupitelstvo na 3. června," je přesvědčen Fott. 

Opozice také zvažuje, že starostu požádá o svolání takzvaného mimořádného zastupitelstva. K tomu jí stačí třetina podpisů zastupitelů. V takovém případě by se mohla konat i tři zastupitelstva během několika dnů. Zda žádost skutečně podá, se chce opozice podle Fotta rozhodnout "v řádu dnů". 

Kvůli postupu Jančíka, který čtvrteční jednání zastupitelstva odvolal ve středu v noci, připravují někteří zastupitelé i podnět na ministerstvo vnitra. To by mělo rozsoudit, zda postupoval v souladu se zákonem. Starosta Jančík čtvrteční termín zrušil několik hodin před začátkem kvůli údajně vysokému počtu omluvenek od zastupitelů. Opozice ale tvrdí, že se obával o svou funkci.

Tagy: ČSSD ODS odvolání paroubek

Zdroje: ČTK