Nejvyšší soud potvrdil desetiletý trest za ubití spolubydlícího nunčaky

- Aktuality autor: red

Za ubití spolubydlícího nunčaky a vodítkem na psa s kovovou karabinou si Petr Ježek z Prahy definitivně odpyká desetiletý trest vězení. Nejvyšší soud odmítl dovolání, v němž Ježek popřel úmyslné zavinění činu. Na zemřelého muže prý chtěl jen "výchovně působit". Nejvyšší soud tomu neuvěřil a dovolání v neveřejném jednání označil za zjevně neopodstatněné.

Podle Nejvyššího soudu Ježek zaútočil na svou oběť hned několika způsoby - kopanci, pěstmi, nunčaky a vodítkem. Intenzita úderů byla přitom velmi silná. "Obviněný navíc věděl, že má nad poškozeným značnou fyzickou převahu (...). Z toho jednoznačně plynul závěr, že obviněný musel být přinejmenším srozuměn s tím, že takovým útokem může poškozenému způsobit těžkou újmu na zdraví," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Robertem Fremrem.

Ježek svému o deset let staršímu spolubydlícímu původně pomohl v těžké životní situaci - nabídl mu bydlení poté, co se jeho kamarád po rozchodu s manželkou ocitl na ulici. Soužití obou mužů v bytě v Praze 10 ale začaly brzo provázet hádky. Ježkovi vadilo, že ačkoliv svého známého živil, pral mu oblečení a platil za něj útratu v restauracích, kamarád nebyl schopen dodržovat pravidla, která Ježek pro chod domácnosti stanovil. Měl prý například problémy s hygienou.

Muž fyzické napadení nepřežil

Koncem loňského dubna vyústila jedna ze slovních roztržek mužů ve fyzické napadení spolubydlícího. Ten se po potyčce pokálel, ale odmítal se jít umýt. Ježka to rozčílilo, vzal nunčaky a začal jimi spolubydlícímu kroužit kolem hlavy. Pravděpodobně ho jimi několikrát zasáhl. Navíc ho kopal a zbil ho vodítkem. Na noc pak odešel ke své známé a vrátil se až druhý den odpoledne, kdy našel spolubydlícího mrtvého v tratolišti krve.

Podle své výpovědi se Ježek nejprve domníval, že kamarád "dělá mrtvého lišáka". Znalci ale později zjistili, že zmlácený muž podlehl mnohačetným poraněním, přičemž bezprostřední příčinou smrti bylo krvácení do mozku. Muž byl trpasličího vzrůstu, měřil 133 centimetrů.

Pachatel je údajně závislý na alkoholu

Posudky uvádějí, že osmatřicetiletý Ježek je závislý na alkoholu. Čin spáchal opilý a v afektu, což prý ale neovlivnilo jeho ovládací ani rozpoznávací schopnosti. Obžalovaný u odvolacího soudu tvrdil, že kamarádovi způsobil maximálně lehké ublížení na zdraví. Smrtelná zranění si prý spolubydlící mohl přivodit sám, protože měl problémy s pohybem.

Soudy Ježka poslaly do vězení už podruhé. V roce 1991 byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody za vraždu svého otce, který byl alkoholik a tyranizoval rodinu. V době, kdy otce zavraždil, bylo Ježkovi 19 let. V roce 1995 byl z vězení podmínečně propuštěn. Za vraždu kamaráda mu Městský soud v Praze nejprve vyměřil trest 11,5 roku ve vězení. Vrchní soud ale verdikt zmírnil. Zohlednil přitom to, že se Ježek před činem o spolubydlícího staral. Možná trestní sazba podle nového trestního zákoníku činila osm až šestnáct let.

Tagy: soud trest ježek ubití

Zdroje: ČTK